BTAYTD: “Derneğimize yönelik iftira ve karalama kampanyası başlatıldığını üzülerek izliyoruz”
22-10-2019
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, İskeçe’deki yeni şubenin açılışıyla ilgili olarak yerel basında yayınlanan haber ve yorumlarla ilgili olarak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada derneğe yönelik iftira ve karalama kampanyasının başlatıldığı ifade edildi. BTAYTD’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Derneğimizin yeni İskeçe Şubesi’nin 16 Ekim 2019 tarihinde yapılan açılışına İskeçe Belediye Başkanı Sayın Manolis Çepellis’in katılması ertesinde, basında ve sosyal medyada derneğimize yönelik bir iftira ve karalama kampanyası başlatıldığını üzülerek izliyoruz.”

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nden (BTAYTD) yapılan yazılı açıklama şöyle: “Derneğimizin yeni İskeçe Şubesi’nin 16 Ekim 2019 tarihinde yapılan açılışına İskeçe Belediye Başkanı Sayın Manolis Çepellis’in katılması ertesinde, basında ve sosyal medyada derneğimize yönelik bir iftira ve karalama kampanyası başlatıldığını üzülerek izliyoruz.

Bu kampanyada özellikle derneğimizin yasadışı olduğu ve Lozan Antlaşması’na aykırı kurulduğu gibi dayanaktan yoksun ithamlara yer verildiği dikkat çekmektedir.

Bu sebeple aşağıdaki hususları kamuoyunun dikkatine sunmakta yarar görüyoruz.

- Derneğimizin tam adı Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği olup, 1982 yılında Gümülcine’de kurulmuştur ve gerek Yunan ve gerek AB yasalarına uygun faaliyet göstermektedir.

- Bu çerçevede, Dernek üyelerimizin etnik kökenini tahkir amaçlı haber ve yazımları en kuvvetli şekilde sahiplerine iade ediyoruz.

- 1982 yılında kurulmuş olan Derneğimizin Lozan Antlaşması’na aykırılık savına nasıl konu olduğunu, bu iddiayı ortaya atanların dahi, açıklayamayacağı herhalde herkesin malumudur.

- Bize saldıran şahsiyetlerin bazılarıyla Derneğimizin ortak faaliyetler yürüttüğü de bir vakıadır. Bu tür faaliyetlere dair haber ve bilgilere sosyal medya hesaplarımızdan da kolaylıkla ulaşılabilmektedir (btaytd.org).

- Ülkemizin artık geride bıraktığını düşünmek istediğimiz ancak bu yeni saldırılarla aslında geçerliliğini hala koruduğunu anladığımız şovenist yaklaşımlarla Derneğimize yapılan saldırıları kabul etmiyoruz ve kınıyoruz.

- Eşit haklara sahip Yunan vatandaşları olarak, Derneğimize yapılan bu saldırılara ilişkin tüm yasal haklarımızı da saklı tutuyoruz.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1076
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com