“Batı Trakya Türk Toplumunu hedef gösteren dışlayıcı siyaset son bulmalıdır”
11-11-2019
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Asırlardır Yunanistan’da yaşayan ve toplumun bir parçası olan Batı Trakya Türk toplumunu hedef gösteren dışlayıcı popülist siyasetin ve hamasi açıklamaların artık son bulmasını istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, Lesvos milletvekili Haralambos Athanasiu’nun “Lesvos adası ikinci Rodop ili olacak” ifadeleriyle ilgili olarak yazılı açıklama yayınladı. Konuyla ilgili olarak ABTTF tarafından yapılan açıklama şöyle: Sığınmacı sorunu Yunanistan’da gündemi meşgul etmeye devam ederken Yunan siyasetçiler de yaptıkları açıklamalarla her fırsatta Batı Trakya Türk toplumunu hedef göstermeye devam ediyor. Yeni Demokrasi Partisi Midilli Milletvekili Haralambos Athanasiu, adadaki göçmen ve sığınmacı sayısının artışı ile ilgili yaptığı açıklamada, böyle giderse Midilli adasının kısa zamanda ikinci Rodop ili olacağını, 15-20 yıl içinde ada nüfusunun üçte birinin Müslümanlardan oluşacağını ifade etti.

Konuyla ilgili Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, ‘ABTTF olarak Yunan meclisinin hali hazırdaki ikinci başkan yardımcısı olan, geçmişte Adalet ve İnsan Hakları Bakanı olarak görev yapmış Milletvekili Haralambos Athanasiu’nun açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Athanasiu, göçmen ve mülteci sorununu kendi siyasi çıkarlarına alet ederek bu konu üzerinden Yunan vatandaşı olan Batı Trakya Türk toplumunu Yunanistan için bir ‘tehdit’ ve ‘tehlike’ unsuru olarak gösteriyor. Ancak şunu unutmuş olacak ki bizler asırlardır bu topraklarda yaşıyor ve toplumun bir parçasıyız. 2. Dünya Savaşı’nda Yunanistan’ın İtalya tarafından işgaline karşı ‘Hayır’ diyerek binlerce şehit verdik. Bugün de ülkemiz Yunanistan’ı kalkındırmak için canla başla çalışıyoruz. Ülkemiz Yunanistan’ın yaşadığı sorunlar hepimizin sorunları ve bunlara ancak birlikte el ele vererek çözüm bulabiliriz. Dolayısıyla Batı Trakya Türk toplumunu hedef gösteren dışlayıcı popülist siyasetin ve hamasi açıklamaların artık son bulmasını istiyoruz’ dedi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1076
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com