Zeybek emeklilerle ilgili sorunları bakana sordu
10-12-2019
İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, sosyal sigortalar kurumu EFKA’nın yazılım sistemindeki eksiklikler sebebiyle özel durum arz eden emeklilik dilekçelerinin gecikmesi hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru sordu

Milletvekili Zeybek, sitemdeki sorunlar sebebiyle bir çok kişinin mağdur olduğunu belirterek bakana yönelik olarak sunduğu soruda şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal sigortalar sisteminin yapılandırılması ve yenilenmesi adına bir takım reformlar yapılmış, bundan dolayı çeşitli meslek gruplarına ait farklı sigortalar tek bir sigorta sistemi altında (EFKA) birleştirilmiştir. Bu durum farklı muamele gerektiren emeklilik dilekçelerinin ilerleyebilmesi için yazılım sisteminin güncellenmesi gereğini gündeme getirmiştir.

Emeklilik hesaplarını yapan bilgi işlem logaritmasının geliştirilmemesi bürokratik işlemlerin uzamasına ve özel durumlar içeren emeklilik dilekçelerinin sonlandırılmamasına, dolayısıyla da ödenek bekleyen birçok vatandaşımızda geçim sıkıntısına neden olmuştur. Bu konuya IKA’nın Kavala şubesi karakteristik bir örnektir. Sözkonusu durumdan etkilenen vatandaşlarımız birden fazla sigortası bulunanlar ( IKA – TEBE veya IKA – OGA) ve sağlık nedenlerinden dolayı erken emeklilik bekleyenlerdir. Özel durum arz eden bu tazr emeklilik dilekçelerinin sistem tarafından geçişlerinin yapılmaması bu insanların uzun süre emekli maaşlarını almamalarına neden olmuştur.

Biz hükümetinizin bu tür emeklilik sorunlarının giderilmesinin seçim vaatlerinden biri olduğunu unutmuyoruz. Emeklilik durumuna gelmiş insanların zamanında emekliye ayrılamaması büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ayrıca, emeklilik durumlarının değerlendirmesini yapan yazılım sisteminin yenilenmesini üstlenen şirketin, hiçbir sorumluluk almaması, teslim tarihi ile ilgili birçok kez uzatma alması daha büyük problemlere neden olmaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında sayın bakan;

• Yazılım sisteminden kaynaklanan, gerek birden fazla sigortaya sahip olan, gerek sağlık nedeniyle emekli olan ve yaş haddinden dolayı emekli olmayı bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetlerini hangi süre içinde çözmeyi düşünüyorsunuz?

• Bu gecikmeden kaynaklanan büyük sorunu nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?

• EFKA şubelerinin daha işlevsel ve üretken olabilmesi adına eleman eksikliğini ve sigorta kurumlarının entegrasyonunu ne şekilde çözmeyi planlıyorsunuz?”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com