Burhan Baran seyyar ticaret izinlerindeki sorunları sordu
25-02-2020
İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, seyyar satıcılar için gerekli olan izin işlemlerinde yaşanan sorunla ilgili Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis’e yönelik soru sordu.

Milletvekili Baran, 2017 yılında yürürlüğe giren 4497/2017 sayılı kanunu hatırlatarak, söz konusu kanun kapsamında seyyar satıcılık yapmak isteyenlere yönelik izinler ile halk pazarı kurulması izinlerinin hangi şartlarda verileceğinin belirlendiğini vurguladı. Söz konusu kanuna göre izinlerin ancak Eyalet Yönetimleri Entegre Bilgi Sistemi kurulduktan sonra veya bakanlık kararı ile verilebileceğini belirten Baran, 2017 yılından beri hem eski hükümet hem mevcut hükümetin hiç bir adım atmamasının seyyar ticaret ile uğraşmak isteyen vatandaşları zor durumda bıraktığını belirtti.

Aynı kanunun 19. maddesine göre seyyar ticaret yapma izinlerinin işsizlere, çok çocuklu ailelere ve engelli vatandaşlara verileceğinin açıkça belirtildiğini söyleyen Baran, yaklaşık üç yıl boyunca bu konu hakkında hiç bir adım atılmamasının ekonomik olarak zor durumda olan ve ticaret yapmak isteyen bir çok vatandaşın tepkisine yol açtığını vurguladı.

Milletvekili Burhan Baran, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Adonis Georgiadis’e şu soruları yöneltti:

1- Seyyar ticaret yapma veya yeni halk pazarları kurulması için izin verme işlemlerinin askıda kalmasına sebep olan Eyalet Yönetimleri Entegre Bilgi Sistemi’nin kurulumunun gecikme sebebi nedir?

2- Bakanlık söz konusu sistemi ne zaman çalışır hale getirmeyi planlıyor?

3- Kanunda belirtildiği gibi yeni veya geçici izinler verilmesi için bakanlık kararı yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com