Gümülcine hastanesindeki yoğun bakım ünitesinin takviye edilmesini istedi
21-05-2020
Rodop SİRİZA Milletvekili Dimitris Haritu, Gümülcine Devlet Hastanesinde yoğun bakım ünitelerinin arttırılmasını ve desteklenmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na yönelik soru yönelten Haritu, devam etmekte olan salgının sağlık sisteminin ve özellikle de yoğun bakım ünitelerinin desteklenmesinin önemini ortaya koyduğunu belirtti.

Avrupa Birliği ortalamasına göre her 100 bin vatandaşa 12 yoğun bakım ünitesi düştüğünü, bunun başka bir ifadeyle her 8.333 vatandaşa bir yoğun bakım ünitesi anlamına geldiğini kaydetti. Rodop ilinin bu ortalamanın çok uzağında olduğunu söyleyen Haritu, Rodop ilinde sadece 4 yoğun bakım ünitesi bulunduğunu ve 28.000 vatandaşa bir yoğun bakım ünitesi düştüğünü vurguladı. Gümülcine Devlet Hastanesindeki yoğun bakım servisinin ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Haritu, personel ve donanım sıkıntısı olduğunu da hatırlattı. Haritu, servisin bu nedenle 2019 yılında kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Yoğun bakım ünitesindeki yatak sayısının acilen arttırılması gerektiğini dile getiren Haritu, Sağlık Bakanlığının söz konusu servise kadrolu eleman sağlamanın yanı sıra, teknik olarak destekleyip desteklemeyeceğini ve AB ortalamasına yaklaşmak amacıyla yatak sayısını arttırıp arttırmayacağını sordu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com