“Yunanistan oyalama taktiklerine son vermeli AİHM kararlarını uygulamalıdır”
01-06-2020
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, Trakya İstinaf Mahkemesi’nin, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği’nin tanınma başvurularını reddetmesiyle ilgili olarak açıklama yayınladı.

ABTTF’nin açıklamasında “Ülkemiz Yunanistan’a oyalama taktiklerine son vererek, Batı Trakya Türk toplumunun örgütlenme özgürlüğü ile ilgili AİHM kararlarını ivedilikle uygulama çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Trakya İstinaf Mahkemesi’nin Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği’nin başvuruları ile ilgili aldığı siyasi nitelikteki olumsuz karar bizler için şaşırtıcı olmadı. Aynı mahkeme, yakın zaman önce de ismindeki ‘Türk’ kelimesi nedeniyle kapatılan İskeçe Türk Birliği’nin resmi tüzel kişiliğinin iadesi talebiyle yaptığı başvuruyu aynı gerekçeyle reddetmişti. Mahkemenin bu kararı, Yunanistan’ın ‘Bekir Usta grubu davaları’ adı altında Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili AİHM kararlarının uygulanmasını yakından denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne verdiği sözlerle de çelişmektedir. Ülkemiz Yunanistan’a oyalama taktiklerine son vererek, Batı Trakya Türk toplumunun örgütlenme özgürlüğü ile ilgili AİHM kararlarını ivedilikle uygulama çağrısında bulunuyoruz. ABTTF olarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni Yunanistan ulusal mahkemeleri nezdinde devam eden hukuki süreçle ilgili güncel gelişmeler hakkında bilgilendirmeye ve derneklerimizi desteklemeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com