Miçotakis’den cumhurbaşkanına ziyaret
04-06-2020
Başbakan Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile bir araya geldi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmede, Sakellaropulu’nun Batı Trakya’ya gerçekleştirdiği ziyaretten, Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde yaşanan gerginliğe kadar ülke gündemini meşgul eden konular ele alındı.

“TRAKYA HAKKINDA İZLENİMLERİNİZİ DUYMAK İSTİYORUM”
Görüşme sırasında, “Trakya’ya ilginç bir ziyaret yaptınız, Trakya hakkındaki izlenimlerinizi duymak istiyorum.” diyen Miçotakis, bölge ile ilgili olarak “Duyduğumuz bazı iddialara rağmen yasalar önünde eşitlik örneği olmaya devam ediyor.” yorumunda bulundu.

İskeçe’de salgın konusunda küçük artışların olduğuna dikkat çeken Başbakan, önümüzdeki haftalarda daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Ancak nasıl salgının etkin bir şekilde önüne geçtiysek, bu sorunu da halledeceğiz.” diye konuştu.

Salgınla ilgili süreçte ikinci döneme geçildiğini kaydeden Miçotakis, bu dönemde birincil hedefin de ekonominin canlanması olduğunu belirtti.


Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerini reddederek gerginlik yarattığını söyleyen Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, bizzat konuştuğu Avrupa ülkeleri devlet başkanlarının da bu konuda Yunanistan’ı desteklediklerini ifade etti.

İskeçe ziyaretine de değinen Sakellaropulu, “Hıristiyan ve Müslüman vatandaşlarımız olan ve birlikte uyumlu bir şekilde onlarca yıldır yaşayan bu insanların sorunlarını, zorluklarını ve dinamiklerini görme fırsatım oldu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginliğe değinen Başbakan Miçotakis, “Tüm tahrikleri istikrarlı bir şekilde ve uluslararası hukuka uygun olarak göğüsleyeceklerini” belirtti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com