Almanya'nın AB dönem başkanlığı "Korona başkanlığına" dönüşecek
29-06-2020
AB dönem başkanlığını 1 Temmuz'da Hırvatistan'dan devralacak olan Almanya'nın 6 aylık eylem planına Kovid-19 damga vuracak.

Almanya'nın, 1 Temmuz'da başlayacak Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığı, planlananın aksine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu sağlık ve ekonomik kriziyle geçecek.

Alman hükümetinin, salgın nedeniyle önceliklerini değiştirerek Kovid-19'la mücadele ve AB içinde salgının sağlık, ekonomik ve sosyal sonuçlarını ele almak zorunda kalacağı belirtiliyor.

AB dönem başkanlığını 1 Temmuz'da Hırvatistan'dan devralacak olan Almanya, 6 aylık eylem planını Kovid-19 sağlık krizi etrafında şekillendirecek ve Avrupa'nın krizden daha güçlü çıkmasını sağlamak için çalışacak.

Almanya'nın AB dönem başkanlığında salgınla mücadelenin önemli yer tutması bekleniyor. Almanya, Kovid-19 krizinin yanı sıra AB'nin ekonomik problemleri ve İngiltere'nin AB'den ayrılması sorunu ile de ilgilenmek zorunda kalacak.

750 MİLYAR EUROLUK DESTEK SAĞLANACAK
AB Komisyonu'nun Kovid-19'un ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırladığı 750 milyarlık euroluk ekonomiyi kurtarma paketinin dağıtımı Almanya'nın dönem başkanlığında olacak.

AB'den ayrılan İngiltere ile ilişkilerin geleceği de bu dönemde şekillenecek.

Berlin'in dönem başkanlığı süresince Avrupa'daki ekonominin güçlendirilmesi ve sosyal dayanışmanın artırılması hedeflenirken, sağlık, iklim ve çevre konularının da gündemde olması bekleniyor.

AB'nin küresel olarak rolünün güçlendirilmesi, Çin ile stratejik iş birliği, Rusya ile ilişkiler, ABD-Çin gerilimi, Libya ve Doğu Akdeniz, dijitalleşme, hukukun üstünlüğü, Afrika ve finansal işlemler vergisi de bu dönemde ele alınacak konular arasında bulunuyor.

Almanya'nın, AB Konseyi başkanlığındaki programı da "ekonomik toparlanma ve sosyal iyileşmenin yanı sıra uzun vade için koronavirüs krizinin sonuçlarının üstesinden gelme" ilkesine dayanacak. Diğer ilkeler de "daha güçlü ve daha yenilikçi, sürdürülebilir, ortak değerlere sahip ve küresel olarak daha güçlü bir Avrupa" olarak ifade ediliyor.

Hırvatistan'ın mevcut AB Konseyi başkanlığına saygı için Almanya'nın AB Konseyi başkanlığı için ulusal programı, 30 Haziran'a kadar yayımlanmayacak.

Almanya, dönem başkanlığını 31 Aralık 2020'de Portekiz'e devredecek.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com