Garanis’ten Nimfea – Makas sınır kapısının kapatılmasına tepki
01-07-2020
Gümülcine Belediye Başkanı Yannis Garanis, Nimfea – Makas sınır kapısının özel durumlar dışında kapatılması kararına tepki gösterdi. Garanis, söz konusu kararın bölge turizi mini telafi olmayan bir şekilde olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Stelios Peças’ın dün yaptığı açıklamaya göre, Bulgaristan’dan Yunanistan’a Nimfea – Makas sınır kapısı üzerinden gelmek isteyenlere bugünden itibaren izin verilmiyor. Bulgaristan’dan Yunanistan’a girişler, Serres’deki Promahona sınır kapısında yapılacak.

Söz konusu karar, Rodop ilindeki yerel yetkililerin tepkisine neden oldu. Gümülcine Belediye Başkanı Garanis, Hükümet Sözcüsü Peças, Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Hardalias ve EODY Başkanı Arkumaneas’a bir mektup göndererek karara tepkisini dile getirdi.

Kapatılma kararının geri alınmasını ve adı geçen sınır kapısında sağlık birimlerinin görevlendirilmesini isteyen Gümülcine Belediye Başkanı, “Uzun süreden bu yana Nimfea’dan giriş yapan turistlere sağlık kontrolleri yapılmasını istiyorum. Gümülcine Belediyesi olarak, gelecek hafta sunmaya hazır olduğumuz, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen ziyaretçileri de içeren kapsamlı bir turizm tanıtım planı hazırladık. Yunanistan’a Nimfea sınır kapısı üzerinden ziyaretçi gelmesini yasaklayan bu anlaşılması güç kararla planlarımız altüst oluyor ve bölgedeki turizm trafiği telafi edilemez bir şekilde etkileniyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com