Gümülcine Belediyesi eski mahkeme binasını talep etti
01-07-2020
Gümülcine şehrindeki en önemli Osmanlı mimari eserlerinden biri olan eski mahkeme binasının belediyeye verilmesi istendi.

Gümülcine Belediyesi, yaklaşık 15 yıldır kullanılmayan ve son dönemde bakımsızlık sebebiyle hasar görmeye başlayan tarihi binanın onarılması ve şehrin kültür mirasına tekrar kazanılması amacıyla 30 yıllığına belediyeye tahsis edilmesini talep etti.

Merkezi yönetim tarafından yıllardır bakımı yapılmayan tarihi yapının belediyelere sağlanan Avrupa Birliği programları yardımıyla bakıma alınmasının ve restore edilmesinin planlandığı belirtildi.

1870 yılında Gümülcine hükümet konağı olarak inşa edilen ve Osmanlı hakimiyetinin bölgede sona erdiği tarihe kadar bu amaçla kullanılan bina, Lozan Antlaşması’ndan sonra 2004 yılına kadar adliye binası olarak kullanıldı.

Adliyenin yeni binaya taşınması ile birlikte 15 yıldır kullanılmayan ve atıl durumda bırakılan 150 yıllık tarihi binanın boya ve sıvaları dökülmeye başlamış, yapının doğu kısmındaki giriş ve balkonunda büyük hasar oluşmuştu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com