Ayasofya'nın ibadete açılması kararına Miçotakis’ten tepki
11-07-2020
Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılmasıyla ilgili Başbakan Kiriakos Miçotakis, "En yoğun şekilde kınıyoruz" dedi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Ayasofya'nın müze statüsünden çıkarılıp ibadete açılması kararını "Ayasofya'yı dünya mirası olarak tanıyan herkesi rahatsız eden bir adım" olarak tanımladı. Yunanistan'ın kararı kınadığını söyledi.

Miçotakis, "Bu sadece Türkiye-Yunanistan ilişkilerini değil, aynı zamanda Türkiye'nin Avrupa Birliği, UNESCO ve tüm uluslararası toplum ile ilişkilerini de etkilemektedir." ifadelerini kullandı.

Miçotakis, “2005 yılında Medeniyetler İttifakı için çalışan Türk yönetiminin şimdi tam ters yönde hareket etmeyi seçmesi üzücü bir durum.” dedi.

UNESCO: “ÜZÜNTÜ DUYDUK”
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan gelen açıklamada Türkiye'nin kararından üzüntü duydukları belirtildi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ayasofya'nın evrensel bir değere sahip olduğuna dikkat çekti. Kararı "üzücü" olarak niteledi.

Karara ilişkin ABD'den de açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin kararından hayal kırıklığına uğradık" denildi. "Türk Hükümeti'nin Ayasofya'nın hiçbir engel olmadan herkese açık olmasını garanti altına alan planlarını duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Rus Ortadoks Kilisesi ise kararın daha fazla bölünmeye yol açabileceğini ileri sürdü. Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesiyle ilgili endişelerinin dikkate alınmamasından üzüntü duyduklarını bildirdi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com