Gümülcine’de Ayasofya gösterisi
13-07-2020
Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararına tepki için İskeçe Helenizm Ateşi Derneği üyeleri, 12 Temmuz Pazar günü Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunun bulunduğu sokağın başında gösteri yaptı.
Fotoğraflar

Yaklaşık 15 kişiden oluşan grup, Yunanistan milli marşını okudu ve “Mumlarımızı nerede yakacağız, Ayasofya’nın içinde”, “Türkler Ayasofya’dan dışarı” sloganları attı.

Yoğun polis gözetiminde gerçekleşen gösteride, önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde slogan atan grubun gösterisi yaklaşık 20 dakika sürdü.

Gösterinin sonunda, Theofilos Kilinkaridis İskeçe Helenizm Ateşi Derneği adına açıklama yaptı.
“Ayasofya bir gün Yunanlıların olacak” diyen Kilinkaridis, “Erdoğan’a ve Türkiye'ye mesaj göndermek için bugün burada toplandık. Bize saygı göstermediler, dinimize, Ayasofya’ya, inanç sembolümüze, inanç merkezimize saygı göstermiyorlar. Burada olduğumuzu ve burada olacağımızı göstermek için toplandık. Ayasofya bir gün Yunanlıların olacak çünkü Ortodoks dinine mensuptur. Buradan Yunanlı Ortodokslara ve tüm Ortodoks Hristiyanlara Ayasofya’nın cami yapılmasına karşı ayaklanmaları için mesaj gönderiyoruz. Ayasofya, cami olmaz. Ne yaparlarsa yapsınlar Ayasofya her zaman Ortodoks her zaman Yunanlıların olacaktır.”

Açıklamanın ardında grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com