“Kimse kendi topraklarımızdan sınır dışı edilmemizi talep etme hakkına sahip değildir”
14-07-2020
Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Türklerine yönelik sözlerinden dolayı Pire Metropoliti Serafim’e tepki gösterdi.

Asafoğlu, yayınladığı video mesajında metropolit Serafim’in Aya Sofya’nın camiye dönüştürme kararına karşı Yunanistan’ın alacağı önlemler çerçevesinde Batı Trakya’da kendilerini Türk olarak nitelendiren kişilerin sınır dışı edilmesi önerisine tepki gösterdi.

DEB Partisi Başkanı yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Son iki günde azınlığımız hakkında yapılan açıklama ve yorumları büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı içerisinde basından takip etmekteyiz. Özellikle Pire Metropoliti Sn. Serafim’in açıklamaları kabul edilemez ve mantığa sığmayan niteliktedir. Her Türk – Yunan gerginliğinde, Batı Trakya Türk Azınlığı hedef haline gelemez. Bu ülkenin ziyaretçileri ya da misafirleri olmadığımızı kamuoyunun bilgisine sunmak isterim. Biz Yunanistan vatandaşıyız ve Yunanistan bizim vatanımızdır. Dolayısıyla hiç kimsenin bizim kendi topraklarımızdan sınır dışı edilmemizi ya da kovulmamızı talep etmeye hakkı yoktur. 19. Maddenin iptal edilmesi sonrası, tahmin ediyorduk ki; bu tür antidemoktarik ve hastalıklı düşünceler ortadan kalktı. Ama maalesef görüyoruz ki; bu tür düşünceler hala var olmakta. Bu tehlikeli açıklamaları ve azınlığın hedef haline gelmesini şiddetle kınıyoruz. Bu tür algıların tekrar alevlenmesi asla kabul edilemez"

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com