Maske geri geldi!
31-07-2020
Cami ve kiliselerde de maske kullanımı zorunlu.

Koronovirüs vakalarının ülke genelinde azalmasıyla yaşanan rehavet yeni önlemleri beraberinde getirdi. Yarından (1 Ağustos Cumartesi) itibaren tüm kapalı alanlarda maske kullanımı, restoranlar dışında zorunlu hale geliyor.

Son bir haftada vaka sayısında yaşanan artışının ardından, Sivil Korumu ve Kriz Yönetimi Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias bugün (31 Temmuz) yeni önlemleri açıkladı.

Hardalias olağanüstü bilgilendirme toplantısında, alınan önlemlerin uygulanması konusunda bir rehavet olduğuna dikkat çekti, bu nedenle yeni önlemlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Hardalias’ın yaptığı açıklamaya göre yeni önlemler şöyle:

•1 - 31 Ağustos tarihleri arasında, ibadet yerleri de dahil olmak üzere, tüm kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Restoranlar uygulamanın dışında tutuldu. Solunum yetersizliği vs. türünden sağlık sorunları ile 3 yaşın altındaki çocuklar da zorunlu maske uygulamasından muaf.

• 1 – 15 Ağustos tarihleri arasında huzur evlerine, hastalere ziyaretler askıya alınıyor. Hastanede refakatçi bulunması gereken durumlar için tek kişi özel izinle kalabilecek.

• 3 – 15 Ağustos tarihleri arasında yapılacak düğün, vaptiz, cenaze gibi törenlere 100 kişi kısıtlaması getirildi.

• 3-9 Ağustos tarihleri arasında tüm gece kulüplerinde ayakta müşterilere yasak getirildi. Masa düzenine geçilmesi gerekiyor.

• Panayır ve halka açık diğer etkinliklerle ilgili yasaklar 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.

• Plajlarda mesafeleri koruma önlemleri 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.

• Yat ve ticari yolcu gemilerinde uygulanan önlemler 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.

• Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile hava ve deniz bağlantılarının askıya alınması 15 Ağustos’a kadar uzatıldı.

• Kara bağlantılarına ilişkin karar (sınır giriş noktaları / Promahona’dan girişte son 72 saatte yapılmış negatif pcr testi), Bulgaristan, Romanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden hava yoluyla gelenler için son 72 saatte yapılmış negatif pcr testi kararı da 15 Ağustos'a kadar uzatıldı.

• Son olarak, 1 - 15 Ağustos tarihleri arasında mesafeyi korumanın mümkün olmadığı dış alanlarda da maske kullanımı şiddetle tavsiye edildi.

Sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini belirten Hardalias, panik olmadan herkesin kurallara uymasını istedi.

İZİNLER KALDIRILDI
Bu arada Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, toplu taşıma araçlarında çalışanların izinlerini iptal ederek geri çağırdı. Ayrıca toplu taşımada seferlerin arttırılması kararı alındı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com