Yunanistan – Türkiye sınırındaki çit büyütülüyor
03-08-2020
Yunanistan, Türkiye sınırındaki çiti büyütüyor. Basında çıkan haberlere göre, emniyet müdürlüğü beş firmaya ihale teklifinde bulunması için davet gönderdi.

Yunanistan – Türkiye sınırına göçmen ve mülteci geçişlerine karşı yapılacak çit konusu geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis ile FRONTEX Genel Müdürü Fabris Letzeri görüşmesinde ele alındı.

Sınıra inşa edilecek çit iki bölümden oluşacak. 27 kilometrelik yeni çitin Ferecik bölgesinde denetimi zor olan bölgelerde olacağı bildirildi. Söz konusu bölgelerde Meriç nehrinin Türk tarafında kaldığı ve denetiminin nispeten zor olduğu kaydedildi.

İkinci bölümün Kastanies gümrük kapısından başlayarak Nea Vissa’ya kadar olan bölgeyi kapsadığı ifade edildi. Bu bölümün ise 12,5 kilometre uzunluğunda olduğu dile getirildi. Bu bölgede mevcut çitin zarar görmüş bölümleri onarılacak ve takviye edilecek. Bu bölümde 3,5 metre yükseklikteki çitin yerine 5 metrelik çit yapılacak.

Yeni proje, güvenlik güçlerinin çitin olduğu bölgeye hızlı bir şekilde ulaşabilmelerine imkan verecek yol yapımını ve karakol inşasını da kapsıyor.

Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis konuyla ilgili açıklamasında, Evros bölgesindeki çitle ilgili projenin tüm hızıyla devam ettiğini ve birkaç ay içinde hazır olacağını söyledi. Yeni çitin yapımı ile ilgili çalışmaların Eylül ayı içinde başlayabileceği bildirildi. Proje için 30 milyon euroluk ödeneğin ayrıldığı kaydedildi.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com