Kara sınırlarından girişte herkese test zorunluluğu
10-08-2020
Uluslararası Selanik Ticaret Fuarı bu yıl yapılmayacak. Kara sınırlarından Yunanistan’a girişlerde, Yunanistan vatandaşları ve ülkede oturma izni olanlar da dahil olmak üzere, herkesten son 72 saat içerisinde yapılmış ve sonucu negatif olan koronavirüs testi istenecek.

Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığında bu sabah gerçekleşen telekonferans görüşmesinin ardından hükümetin aldığı yeni önlemler açıklandı.

Son günlerde vaka sayısındaki ciddi artışın ardından, hükümet kara sınırlarından giriş yapacak olan herkesten koronavirüs testi isteyecek. 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren yürürleğe girecek uygulama Yunan vatandaşları ve Yunanistan’da oturma izni olanları da kapsıyor. Geldikleri ülkede son 72 saat içerisinde yapılmış ve sonucu negatif PCR testi olanların Yunanistan’a girmesine izin verilecek.


SELANİK FUARI İPTAL
5-13 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan Uluslararası Selanik Ticaret Fuarı da iptal edildi. Başbakan Miçotakis 5 Eylül tarihinde Selanik kentine gidip, geleneksel hale gelen konuşmasını yapmakla yetinecek.

Güvenlik önlemleri alınarak yapılması planlanan fuar, şehirde koronavirüs vakalarında büyük artış ortaya çıkmasıyla iptal edildi.

PCR TESTİ İSTENİYOR
İsveç, Çekya, Belçika, İspanya ve Hollanda’dan hava yoluyla Yunanistan’a gelecek olan yolculardan da PCR testi istenecek. 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren Yunanistan’a bu ülkelerden giriş yapacakların, uçuştan 72 saat önce yapılmış ve negatif olan testi ibraz etmeleri gerekiyor.

KAKAVİA’YA GİRİŞ SINIRLANDIRILMASI
Yunanistan’ın Arnavutluk’la sınır kapısı olan Kakavia’dan geçecek kişilerin sayısı 750 olarak belirlendi. Uygulama 16 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

AYAKTA ETKİNLİKLER YASAK
Tüm ülkede ayakta izlenen her türlü etkinlik yasaklandı.

SAAT 24:00’TE KAPANIYOR
Aralarında Doğu Makedonya ve Trakya eyaletinin de yer aldığı bazı bölgelerde, restoran, kafe ve barlar saat 24:00’de kapanacak.

11 – 23 Ağustos tarihleri arasında gece saat 12’den sabah saat 7’ye kadar restoran, kafe ve barların kapalı kalacağı bölgeler şöyle:

- Girit, Doğu Makedonya – Trakya
- Selanik, Halkidisi, Harisa ve Kerkira
- Mikonos, Paros, Santorini, Volos, Katerini, Rodos, Antiparo, Zakinthos, Kos (İstanköy).

Söz konusu yasağın, salgının yayılma hızına bağlı olarak diğer bölgelerde de uygulanması ihtimal dahilinde.Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com