Yunanistan ve Fransa, Doğu Akdeniz'de ortak askeri tatbikat yaptı
13-08-2020
Dün Türkiye'yi eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bugün Doğu Akdeniz'e iki Rafale savaş jeti ile Lafayette isimli fırkateyni gönderdiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı, iki ülkenin daimi askeri işbirliği çerçevesinde Türkiye'nin NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan ettiği sahayı da kapsayan bölgede bugün (13 Ağustos) ortak askeri tatbikat icra ettiği açıklamasını yaptı.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetleri için Türkiye'nin ilan ettiği NAVTEX'in "yasa dışı" olduğu öne sürülen açıklamada, tatbikat çerçevesinde Fransa'ya ait iki Rafale uçağının Girit Adası'ndaki Suda Üssü'nü kullandığı belirtildi. Fransa savaş uçaklarının yanı sıra tatbikata Lafayatte fırkateyni ve helikopter gemisi Tonnerre ile katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Başbakan Kiriakos Miçotakis ile telefonda görüşmüştü. Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos da ayrıca Fransız mevkidaşı Florence Parly ile telefon görüşmesi yapmıştı.
Macron, bölgede yükselen tansiyona ilişkin yaptığı açıklamada, "Yunanistan dahil Avrupalı ortaklarla iş birliği içerisinde gelecek günlerde Doğu Akdeniz’de Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com