Yunanlılar pandemiden korkuyor, maskeye “evet” diyor
25-09-2020
Kamuoyu araştırma şirketi Pulse’ın SKAİ televizyonu için yaptığı anket sonuçları, siyasetten pandemiye birçok konularda Yunan halkının görüşünü ortaya koyuyor.

Anket sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) SİRİZA karşısındaki üstünlüğü devam ediyor. Türk – Yunan ilişkilerinde hükümetin karar ve eylemlerini destekleyenlerin oranının da yüzde 58 olduğu görülüyor. Her 10 Yunanlıdan 7’si ise Kovid-19 salgınından endişe duyuyor ve büyük çoğunluk maske kullanımını destekliyor.

Yüzde 41,5 oranında destek gören YDP, yüzde 24 oranında olan SİRİZA’ya 17,5 birimlik fark atıyor.

En iyi başbakan sıralamasında Kiriakos Miçotakis yüzde 46 ile birinci, “hiç kimse” cevabı yüzde 26 ile ikinci, Aleksis Çipras da yüzde 24 ile üçüncü oluyor.

Bu arada, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Selanik’te yaptığı ekonomiyle ilgili açıklamaları yüzde 43 oranında bir kesim olumlu, yüzde 30 oranında bir kesim de olumsuz buluyor. “Bilmiyorum” diyen ya da cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 27.

TÜRK – YUNAN İLİŞKİLERİ
Yunan halkının yüzde 58’i, hükümetin Türk – Yunan ilişkilerindeki tavrını ve aldığı kararları destekliyor. Büyük çoğunluk Türk – Yunan ilişkileri konusunda Fransa’nın tutumu hakkında olumlu görüş (yüzde 76) belirtirken, Almanya’nın tavrına verilen cevaplar ise en düşük seviyede (yüzde 18) kalıyor.

KOVİD-19 SALGINI
Bu arada, anket sonuçlarına göre her 10 kişiden yedisi Kovid-19 salgını karşısında çok endişeli.

Yeterli miktarda ve çok endişeli grubunu yüzde 66’lık bir bölüm temsil ederken, ankete katılanların yüzde 17’isi orta derecede endişeli görünüyor; yüzde 11’lik bir kesimin ise az endişeli ya da endişesiz olduğunu belirtiliyor.

Maske kullanmak gerektiğine ikna olanların oranı ise yüzde 74 olarak açıklanırken, yüzde 19’luk bir bölümün hala ikna olmadığı ortaya çıkıyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com