Özelleştirilecek limanlar için teklif süresi uzatıldı
29-09-2020
Yoğun ilgi nedeniyle özelleştirilme aşamasında olan Dedeağaç, Kavala ve İgumeniça limanları için teklif süresi uzatıldı.

Dedeağaç Limanı için 2 Ekim tarihine kadar olan teklif verme süresi dört hafta daha uzatılırken, Kavala Limanı için üç, İgumeniça Limanı için ise iki hafta daha uzatıldı.

İgumeniça Limanı için Amerikan BlackSummit Financial Şirketi’nin ilgi gösterdiği bildirildi. İtalyan Grimaldi grubunu da İgumeniça Limanı’nın özelleştirilme ihalesine katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Adriyatik Denizi’ndeki seferlerde İtalyanların rakibi konumundaki Attica Group’un da limana ilgi gösterdiği ifade edildi. Arnavutluk’ta faaliyet gösteren Alman şirketi Förde Reederei Seetouristik ve Danimarka şirketi DFDS’nin de İgumeniça Limanı ihalesine katılmayı değerlendirleri belirtildi.

Dedeağaç Limanı için ise D. Melissanidis ve D. Kopeluzos şirketlerinin ilgilendiği ifade edildi. Öte yandan işadamı İvan Savvidis’in de Dedeağaç ve Kavala limanları için teklif verebileceği, bu nedenle teklif süresinin bir süre uzatıldığı da gelen haberler arasında.

İgumeniça Limanı’nın ticari anlamda, Dedeağaç Limanı’nın ise jeopolitik anlamda ilgi çektiği belirtildi. Amerika ile yapılan askeri işbirliği çerçevesinde Dedeağaç Limanı’nın ABD silahlı kuvvetleri tarafından kullanıldığı, ABD’nin Atina büyükelçisinin son aylarda üst üste bölgeyi ziyaret ettiği kaydedildi.

Bu arada, geçen hafta Amerikan Kalkınma Bankası International Development Finance Corporation (DFC), Genel Müdürü Adam Boehler’in Atina’da Başbakan Kiriakos Miçotakis’le görüştüğü ve Amerika’nın Dedeağaç Limanı ile Elefsina tersanelerinde yatırım yapma isteğini dile getirdiği bildirildi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com