“Hiç bu kadar iyi olmadı”
29-09-2020
Miçotakis, temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte Girit Adası'ndaki Suda Donanma Üssü'nü ziyaret etti. Miçotakis, Yunanistan – ABD ilişkilerinin hiç bu kadar iyi olmadığını söyledi.

Başbakan Miçotakis, “Bay Pompeo’nun, iki ülke arasındaki ilişkilerin hiçbir zaman bugünkü kadar yakın ve üretken olmadığına ilişkin açıklamasını onaylıyorum. Bunlar tüm alanlara uzanan ilişkiler. Bakan arkadaşımı Hanya’da, memleketimde ağırlamaktan da memnunum. Bu adada sadece Yunanistan’ın değil, Doğu Akdeniz’in kalbi atıyor. Aynı zamanda Yunan – Amerikan işbirliğinin güçlü nabzı da atıyor.” ifadelerini kullandı.

115. Hava Filo Komutanlığı’ndan Yunan - ABD heyetleri arasında gerçekleşen toplantının ardından yapılan açıklamalarda Miçotakis, Atina ve Washington arasındaki savunma iş birliği çerçevesinde Yunanistan'a ait 84 adet F-16 uçağının modernizasyonunu görüştüklerini, Yunan tersanelerinde iki ülkenin denizcilik alanında ortak yatırımlarının gündemde olduğunu aktardı.

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de saldırgan bir politika izlemekle suçlayan Miçotakis, Atina’nın tüm tahriklere verdiği cevabın milli menfaatlerini korumak olduğunu savundu.

Pompeo’nun, gerek istikşafi görüşmeler, gerekçe NATO çerçevesinde yapılan teknik görüşmeler konusunda Yunanistan’ın hazırlıklı olduğunu bildiğini söyleyen Miçotakis, “Artık diplomasinin zamanının geldiği konusunda kısmen umutluyum.” ifadesini kullandı.

Pompeo ise Yunanistan'ı bölgede "Bir istikrar kapısı olarak gördüklerini" söyleyerek, ABD'nin donanma üssü gemisi Hershey Woody Williams'ın Girit'te bulunduğunu anımsattı.

Yunanistan ile stratejik iş birliğinin kendileri için önemini belirten Pompeo, "Çünkü Rusya, Libya'da olduğu gibi bölgedeki dengeleri bozuyor." dedi.

Pompeo, NATO çerçevesinde Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan teknik görüşmeleri desteklediklerinin altını çizerek, ittifak bünyesindeki bu diyaloğun devam etmesinden yana olduklarını vurguladı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com