Grip aşısını kimler yaptırmalı?...
29-09-2020
Sağlık Bakanlığı grip aşısıyla ilgili genelge yayımladı. Griple mücadelede en etkili yöntemin aşı olduğu belirtilen genelgede, bu sayede iş günü ve ders saati kaybının en aza düşeceği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı vatandaşlara grip aşısı yaptırmaları tavsiyesinde bulunurken, bu yıl aşının doktor reçetesiyle yapılabileceği ifade edildi.

Bakanlık, Kovid -19 aşısının piyasaya çıkması durumunda grip aşısı ile kovid aşısının birlikte piyasada olacağını dile getirildi.

Genelgeye göre grip aşısında 60 yaşın üzerindeki yetişkinler ile 6 aylıktan büyük çocuklar öncelik sırasında yer alıyor.
Ayrıca solunum yolu hastası olanlar, kalp hastaları, organ nakli yapmış olanlar, kronik şeker hastaları, anemi, böbrek, nöroloji hastaları ve down sendromu olanların da aşıyı yaptırması gerekiyor. Ayrıca hamileler, lohusa ve obezite hastalarının da hassas gruplara dahil olduğu açıklandı.

Göçmen kampları, cezaevleri, huzurevleri, yurtlarda kalanlar, evsizler, veterinerler, sağlık çalışanları da öncelikli olarak aşı olacak gruplar arasında yer alacak.

Genelgede grip aşısının Kasım ayı ortalarından, Kasım ayının sonuna kadar olan süre içinde yapılması tavsiye edildi.

Bu yıl Yunanistan’ın 2 milyonun üzerinde aşı alacağı, bunların iki partide geleceği ve talebi rahatlıkla karşılayacağı vurgulandı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com