Dendias – Çavuşoğlu Bratislava’da görüştü
08-10-2020
Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere biraraya geldi.

Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere Slovakya’ya giden dışişleri bakanları Nikos Dendias ve Mevlüt Çavuşoğlu biraraya geldi.

Resmi haber ajansı AA (Anadolu Ajansı) konuyla ilgili haberinde, “Slovakya'da düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere bu ülkeye giden Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmede ikili konular başta olmak üzere Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularını ele alıyor.” ifadelerini kullandı.

Atina Haber Ajansı’nda (AMNA) yer alan haberde ise iki bakanın kısa süreli olarak biraya geldiği yazıldı. Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, iki bakanın birkaç dakikalığına görüştüğü ve görüşmede Dendias’ın Maraş konusunu gündeme getirdiği kaydedildi. Haberde yine diplomatik kaynaklara dayandırılarak, iki bakanın istikşafi görüşmeler için tarih belirlemeyi kabul ettikleri belirtildi.

İki ülke arasında 2002'de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com