Maske zorunlu, risk bölgelerinde gece sokağa çıkma yasağı!
22-10-2020
Başbakan Kiriakos Miçotakis, ikinci dalganın daha da zor geçeceği ve artık gençleri de etkisi altına aldığı uyarısında bulundu.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, bu akşam halka sesleniş konuşmasında pandemi nedeniyle alınacak yeni önlemleri açıkladı. Kovid-19 haritasında 3. ve 4. seviyede olan bölgelerde gece 12.30’dan sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirten Miçotakis, bu bölgelerde maske kullanımın da zorunlu hale getirileceğini duyurdu.

Son dönemde ciddi bir vaka artışı gözlendiğine dikkat çeken Miçotakis, ikinci dalganın daha da şiddetli olduğunu belirti. Koronavirüsün artık tüm yaş gruplarını tehdit ettiğini ifade eden Başbakan, “Net olmak istiyorum. Önümüzdeki ayların zor olacağı öngörülüyor. Genel bir ‘lockdown’ benim seçimim olmadığı için, başka önlemler alınması gerekiyor. Daha akıllı ve daha etkili (önlemler).” diye konuştu.

Miçotakis, vaka sayılarının yüksek olduğu, yani 3. ve 4. seviye olarak belirlenen bölgelerde gece 12.30’dan sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

Miçotakis’in açıkladığı ikinci önlem ise maske kullanımı ile ilgili oldu. Başbakan, maske kullanımının tüm iç ve dış mekanlarda zorunlu hale getirileceğini söyledi. Miçotakis, maske kullanımı için “aşı öncesi aşı” ifadesini kullandı. Miçotakis, “Eğer iki vatandaş da maskelerini doğru kullanır ve ikisinden biri enfekte ise, birlikte olduklarında bulaşma ihtimali son derece düşük.” ifadelerini kullandı.

Miçotakis, kontrollerin ve açıklanan önlemlere uymayanlara yönelik cezaların arttırılacağını da vurguladı.

Koronavirüsün özellikle gençler arasında yayıldığına dikkat çeken Miçotakis, dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

3. yani turuncu seviyede Attika, Selanik, İraklio, Lesvos, Samos, Ahaia, Zakinthos, Yanya, Kardiça, Trikala, Pella, Serez, Larisa, Viotia ve bazı Kiklad adaları yer alıyor. 4. yani kırmızı seviyeye ise Kozani’den sonra Kastoria da eklendi.


Başbakan Miçotakis’in bu akşam açıkladığı önlemler 24 Ekim Cumartesi sabahı saat 06.00’dan itibaren geçerli olacak.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com