Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Atina’da
26-10-2020
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov resmi ziyarette bulunmak amacıyla Atina’ya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki durum her ne kadar zor olsa da biz bu sorunların karşılıklı diyalogla çözülmesinden yanayız." dedi.

Lavrov, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Atina'da, mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

Doğu Akdeniz'deki sorunların çözümünün uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi temelinde ele alınması gerektiğini söyleyen Lavrov, "Ülkeler arasındaki sorunlar diyalog temelinde çözümlenmeli. Türkiye ile Yunanistan arasında durum her ne kadar zor olsa da biz bu sorunların karşılıklı diyalogla çözülmesinden yanayız." ifadesini kullandı.

İki bakan arasında yapılan görüşmede ticaret ve yatırım konularının da masaya yatırıldığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Avrupa’daki güvenlik ve barışın bir parçası olduğunu ve bu şekilde kalacağını söyledi. Dendias, enerji alanında da Rusya ile sürekli işbirliği içinde olacaklarını dile getirdi. Dendias, Rusya ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi için gereken ortamın mevcut olduğunu belirtti. Türkiye’nin bölgede istikrarsızlaştırma unsuru olduğunu savunan Dendias, “Türkiye’nin cihatçılar için turizm bürosuna dönüşmesinden dolayı endişelerimizi dile getirdim.” ifadesini kullandı. Dendias, Türkiye’nin silahlandırılma konusunu da Rus meslektaşına aktardığını kaydetti.Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com