49 ve 50 yaşındaki kadınlara ücretsiz mamografi
27-10-2020
49 ve 50 yaşındaki kadınlara yönelik ücretsiz meme kanseri tarama programı iki hafta içerisinde başlıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre, 10 Kasım’dan itibaren 49 ve 50 yaşındaki kadınlara yönelik mamografi için sevk oluşturulacak. “gov.gr” internet sitesinde “somut olmayan reçete yazımı”nı (Άυλη συνταγογράφηση) aktif hale getiren kadınlara mamografi sevkiyle ilgili bilgi sms ya da elektronik posta üzerinden gönderilecek.

Söz konusu reçete sistemini aktif hale getirmemiş olan kadınların ise Ulusal Sağlık Hizmetleri Sağlama Örgütü (EOPYY) ile sözleşmesi olması koşuluyla seçtikleri herhangi bir tanı merkezine başvurmaları yeterli. Tanı merkezinin AMKA numarası ile sevk talebi oluşturabileceği ve muayene için randevu verebileceği belirtildi.

Mamagrafi için oluşturulacak sevkin geçerlilik süresinin bir yıl olduğu ve programa katılacak kadınlardan hiçbir ücret alınmayacağı bildirildi.

Ücretsiz mamografi için 49 ve 50 yaş grubunun seçilmesi ise tesadüfi değil. Son yıllarda meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 20’si 50 yaşın altındaki kadınlarda ortaya çıkıyor ve en kritik yaş olarak 49 – 50 yaşları görünüyor.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com