Yeni önlemler masaya yatırıldı!
28-10-2020
Ülkeyi etkisi altına alan ikinci Kovid-19 dalgası nedeniyle, hükümetin ek önlemleri masaya yatırdığı belirtildi.

Yeni tip koronavirüs salgınında vakalar her geçen gün artarken, ikinci dalganın önüne geçmek için ek önlemler alınması planlanıyor.

Elde edilen bilgilere göre, restoran ve kafelerin akşam saat 09.00’da kapanması, hatta vakaların çok yüksek olduğu bölgelerde tamamen kapatılması masaya yatırılan önlemler arasında yer alıyor. İl dışına çıkışların yasaklanması da düşünülen bir diğer önlem. Söz konusu önlem, 4. seviyede bulunan bölgelerde zaten uygulanıyor. Bu uygulamanın Attika, Selanik ve Rodop illerinin de içinde bulunduğu 3. seviye için yürürlüğü konması düşünülüyor.

Bu arada, bilim kurulunun da hükümete yeni önlemler konusunda önerilerde bulunduğu belirtildi. Bilim kurulunun önerileri arasında restoran ve kafelerin çalışma saatlerinin azaltalması da yer alıyor.

Bazı çevreler, yeni önlemlerin çok yakında, hatta Cuma günü uygulamaya konmasının söz konusu olabileceğine, böylece hafta sonu yeni bulaşıların önüne geçilmiş olacağına dikkat çekiyor.

SALGININ KAYNAKLARI
Öte yandan, başbakanın başkanlığında her gün gerçekleşen değerlendirme toplantılarında, virüsün yayılmasına neden olarak iki kaynak gösteriliyor. Bunlardan ilki çalışma ortamları, ikinci kaynak ise öğrenciler. Kovid – 19 haritasında turuncu ve kırmızı renk olan bölgelerin “öğrenci kenti” olmasının tesadüfi olmadığına dikkat çekiliyor.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com