03-03-2020
Petimizi hangi hallerde veteriner hekime götürmeliyiz?
En sık karşılaşılan acil durumlar ve  çözümleri konusunda, veteriner hekiminize ne zaman başvurmanız gerekir sorularına cevap arayacağız bu sayıda.

-Küçük yaramazın yememesi gereken zehirli bir madde ya da kimyasalı yediğini fark ettiyseniz; bu durumda hiç vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanız gerekir.

- Köpeğinizle bir gezinti yapmaya karar verdiniz veya kediniz dışarı çıktı ya da evde oynarlarken bir yerlerini yaraladılar ve kanaması var.

Hemen yarayı bir antiseptik ile temizleyin ve bölgeye temiz bir bezle baskı uygulayın. Eğer yarım saat içinde kanama durmaz ise diş etleri soluk renk almaya başladıysa acil olarak veteriner hekiminize başvurunuz.

-Minik dosttunuz oyun oynarken bir yere çarptı ve topallamaya başladı.

Topallaması kısa sürede geçerse, çok büyük ihtimalle iyidir. Eğer topallaması düzelmemişse, bacağı normalin dışında bir şekilde görünüyorsa, şişlik varsa veya topalladığı yerin üstüne baskı yapmanıza izin vermiyor, acı çekiyorsa yine veteriner hekiminize başvurmalısınız

-Yine yavru kedi / köpekleri olan hasta sahiplerimizi sıkça endişeye düşüren bir durum; canlımın dişi kırıldı veya düştü, ne yapacağım? Korkmanıza gerek yok minik dostlarımız ortalama 5,5 aylıkken sütdişlerini döküp kalıcı dişlerini çıkartırlar, bu tamamen fizyolojik bir durumdur.

Küçük dostumuz ishal oldu ne kadar acil ve önemli?

İshal; yiyecek değişimi gibi çok basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, ciddi bir sağlık sorunundan, enfeksiyondan da kaynaklanabilir. İshal bir hastalık olmaktan çok hastalığın veya mide bağırsak kanalının düzgün çalışmadığının ifadesidir. Sonuçta ishal vücudun sindirilen kötü yiyecekleri ya da yiyeceklerden kaynaklı patojenleri dışarı atma yoludur.

Köpeğiniz veya kediniz ishal olduğunda, mutlaka dışkılama sıklığını ve dışkının özelliğini gözlemleyin.

Kedi ve köpeğin dışkısının koyu renkli olması (koyu kahve siyaha yakın), dışkıda mukus ya da kan olması mide veya sindirim sisteminde bir iç kanamayı gösteriyor olabilir. Hemen veteriner hekiminize danışmalısınız.

Canlımızda durgunluk enerjisinde dikkat çekici düşüş iştah kaybı var ise acil veteriner hekim desteğine ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Köpeğinizin vücudu susuz kalmış olabilir ya da mide ve sindirim sisteminden kaynaklı problemler yaşıyor olabilir.

İshale ek olarak kusmaya başladıysa, bu köpeğinizin zehirlendiğinin ya da ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Karın bölgesinde şişkinlik, karna dokunulduğunda ağrı hissi, solunum hızının artması durumlarında hekiminizi aramalısınız.

Canlımızın yaşı, sağlık durumu, dışkının miktarı, dokusu ve sıklığına bağlı olarak 24-48 saatten fazla sürüyorsa veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Küçük dostum kusuyor ne zaman veteriner hekimimi ziyaret etmeliyim?
Öncelikle gıdayı ortadan kaldırınız canlımızın kusma sıklığını takip edelim

• Küçük dostumuz 7 aydan küçük ya da 7 yaşından büyük ise 
• Küçük dostumuzun diyabet, karaciğer, böbrek gibi mevcut olan bir sağlık sorunu varsa 
• Küçük dostumuz için o gün yeni bir alaca başladıysanız ilacı kesmenin uygun olup olmadığı konusunda tavsiye isteyin 
• İshal ya da kustuğunda kan görürseniz veya çıkan materyalin siyah, katrana benzer bir görünümü varsa 
• Küçük dostumuzda aşırı bir halsizlik var ise
• Evcil hayvanınızın karnı şişmeye başlarsa ya da evcil hayvanınız inlemeye veya kasılmaya başlarsa. Şişme, ciddi bir sorunun belirtisi olabilir – dolayısıyla, bunu fark ederseniz derhal veteriner hekiminizi aramalısınız. 
• 24 saat sonra, evcil hayvanınızın midesi rahatlamış görünüyorsa ve daha sonra neyle besleyeceğiniz konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, veteriner hekiminizle konuşun. 
• Eğer yediği gıdayı olduğu gibi çıkartıyorsa 8 saat bekleyip tekrar kusma olursa hekiminizi arayınız
• Kediniz yuttuğu tüyleri çıkarıyorsa hekiminizle görüşüp dışkı ile atmasını sağlayacak uygun yöntemleri belirleyebilirsiniz.

Minik dostumun ateşi var, ne yapmalıyım?

Köpeklerde ve kedilerde normal vücut ısısı 37,5-39º C tır. Eğer köpeğinizin vücut ısısı bu derecenin üzerindeyse ya da altındaysa acilen veteriner hekiminize başvurun. Ateş vücutta bir şeylerin ters gittiğinin ifadesidir.
 
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com