07-04-2015
YOĞURT ve FAYDALARI
Bu haftaki konumuzu beslenmemizde önemli bir yere sahip olan yoğurt tüketimine ve faydalarına ayırdık.

Kısaca değinelim: Yoğurdun, iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra A,B ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriği de zengin süt ürünü oluşudur. Bununla birlikte, bu ürünün oluşumunda, süt şekeri laktik aside çevrildiğinden, laktoz intoleransı olanların da rahatlıkla kullanabileceği ve de kalorisi daha düşük bir besindir. İçeriğindeki faydalı bakteriler sayesinde tam bir bağırsak dostudur. Zarar gören bağırsak florasını düzenleyici bir etkisi vardır. Sütteki şekeri, peynirdeki tuz düşünüldüğünde, süt ürünleri içindeki en iyi besindir diyebiliriz...

Yoğurt tüketiminin, süt ve peynirde olduğu gibi kemik ve diş sağlığına faydaları vardır. Kronik diyabet, ishal, gut ve dizanteri hastalıklara karşı tedavi edici, vücudu radyoaktiviteye karşı koruyucu, tümör ve kanser oluşumunu önleyici özellikleri de vardır. Kan basıncını ve kolestrolü düşürücü etkisi mevcut olan yoğurdun, ishalin panzehiri olması sebebiyle, yaz aylarında ishal olmuş çocukların tedavisinde önerilen ve bol bol tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Yoğurt, her öğünde tüketilebilir. Sade tüketimi olabildiği gibi, meyve ile tüketilmesi de uygundur.

Sarımsaklı yoğurt sağlık için ideal ikiliyi oluşturur. Her ikisi de vücuttaki bağışıklığı kuvvetlendirir. Vücuttaki toksinlerin atılımında etkili olan yoğurt, sigaranın etkilerine maruz kalmış kişilere şiddetle önerilmektedir. Tekrar ifade etmek gerekirse, yoğurt, sabahtan akşama kadar günün her saatinde yenebilecek harika bir gıdadır. Unutulmaması gereken yoğurdun daima suyuyla birlikte yenmesidir. Süzme yoğurtta “B” vitamini kalmaz. Çünkü, vitaminler hep yoğurdun suyundadır. Başta da değindiğim gibi, şeker hastaları için yararlı bir besindir. Şeker hastalarına verilecek yoğurt, ekşimiş olmamalı ve kaymağı alınmış olmalıdır.

Sabahleyin kahvaltıdan sonra yenen yoğurt, sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakların çalışmasına yardım eder. Her yaşta hemen hemen herkes için uygundur. Yoğurt, hastalar ve zayıf bünyeler için sütten daha besleyici sindirimi kolay bir gıdadır. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların(Amiplerin) çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir besindir. Bu sebepten tifo ve ishal zamanlarında yoğurt adeta bir ilaç gibi tavsiye edilmektedir. Tüberkülozlu hastalar üzerinde de antibiyotik etki gösterir. Yoğurt aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların tedavisinde de oldukça öneme sahiptir. Çocukların bulaşıcı karaciğer iltihâbı (hepatit) hastalıklarının dietik tedavilerinde kullanılır. Ayrıca, yüze ve boyna sürülürse cildi canlandırır. Rahat bir uyku için de yatmazdan önce yoğurt yiyebilirsiniz.

Hepinize sağlık dolu günler dilerim...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com