14-04-2015
Mucize bir içecek: KEFİR
Kefir, kültüre edilmiş, birçok sağlık unsuru içeren, ayran benzeri bir içecektir. Ekşi ve ferahlatıcı tadı ile ayrana, yoğurtta bulunan maya ve bakterilerin bağırsak siteminde tutunma özelliği olan “probiyotik” yapıları ile de yoğurda benzemektedir. Kafkasya’da yaşayan insanların sıklıkla kullandıkları sütün mayalandırılmasıyla eldilip, son yıllarda Avrupa ve Amerika’da yapılmaya başlanmış ve ülkemizde de üretilip, market raflarında satılan bir süt ürünüdür. Fermente bir süt ürünü olan kefirin anavatanı Kafkaslardır. İlk kez Batı Asya’ da Türkler tarafından yapılan ve günümüzde pek çok ülkeye yayılan kefiri Kafkasyalılar su yerine içmekte ve gençlik iksiri olarak kullanmaktadırlar. Kafkaslardan dünyanın her tarafına yayılan Türkler bu içeceklerini beraberinde dünyanın her tarafına götürmüşler ve yaymışlardır. Şu anda bilimsel araştırma yapan fakülteler başta olmak üzere kuruluşlar kefirin faydaları üzerinde ciddi çalışmalar yapmakta ve önemli sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Kefir, kefir taneleri ile elde edilen yukarıda da belirttiğim gibi , Kafkas orjinli etilalkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu tarihi geçmişi olan bir süt içeceğidir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Kefir taneleri, boyutları 0,5-3 cm arsasında değişir ve fındık yada buğday tanesi büyüklüğünde beyaz, beyaz-sarı arasında renklerde küçük karnabahar veya patlamış mısır görünümündedir. Taneler sütü fermente edici rol oynar, en önemli özelliği fermantasyon sonunda süzülerek tekrar kullanılabilmesidir. Kullanımı ( içimi ) ve hazmı çok kolay olan kefir hücre yenileme özelliğine sahiptir. Mucize içecek kefir özellikle bağırsaklardaki maddelerin küreselleşmesini önlediğinden ömür uzatıcı olduğuna inanılır. Kafkasyalıların kefirin yararlarını bildiklerinden çocuklarına su gibi içirirler. Kafkasya’ da yüzyıldan fazla yaşamak çok sıra dışı bir durum değildir. Protein , yağ , laktoz ve mineraller bakımından hayli zengin olan kefir, ilaç tedavisi kesilmeden kullanıldığı zaman kandaki kötü kollestrolü azaltır, tansiyonu düşürür, idrarı sulandırır, vücuttan atılması gereken maddelerin gidişini kolaylaştırıyor, bağırsak hareketlerini hızlandırıyor, bulaşıcı, sarılık , eklem hastalıkları, ishal , kabız , kan kaybı, idrar torbası hastalıkları, doğum sorunları, şeker düşürüyor ve en önemlisi KANSERİ GECİKTİRİYOR... Hazmının kolay , proteince zengin oluşu nedeni ile Kefir, hastalar ve çocuklar için önemli bir besindir.Hatta 20-30 günlük çocuklara bile günde bir iki kaşık içirilmesi önerilmektedir. Doktorlar, hastalarına ilaçların yanında birde kefir içmelerini tavsiye ediyor.
Hücre yenileme sayesinde de kadınlar tarafından cilt maskesi olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

KEFİRİN FAYDALARINDAN BİRKAÇI...

-Bebeklikten ergenliğe kadar; kemiklerin ve dişlerin oluşumu ile sağlıklı dokuların ve kasların gelişimini olumlu etkiler.

-Vücudun gelişmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve protein desteğini sağlar.

-Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.

-Aşırı çikolata, şeker ve sakız tüketen çocukların sağlık risklerini azaltır.

-Diş çürüklerini önler.

-Şekerin özümlenmesini sağlar ve şekeri enerjiye dönüştürür.

-İştah açar ve beslenmeye güçlü destek olur.

-Asabi hastalıklarda rahatlatıcı görev yapar.

-İshale ve kabızlığa iyi gelir.

-Kansızlığı önler ve kan bozukluğunu giderir.

-Tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar.

-Görme yeteneğini güçlendirir.

-Kesiklerin ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

-Zeka gelişimine önemli katkı ve zihinsel aktiflik sağlar.

-Astım ve allerjiye karşı direnç oluşturur.

-Çocukların büyümesinde doğal koruma ve güvenli beslenme sağlayan nefis bir süt içeceğidir.

-Büyümeye güçlü destek sağlar.

-Boy uzamasına ve sağlıklı gelişime yardımcı olur.

-Ergenlik dönemine pozitif etkinlik katar.

-Hormon dengesini sağlar.

-İhtiyaç duyulan enerji için mükemmel destek verir.

-Bağırsak florasını inşa eder. -Böbrek fonksiyonlarını düzenler.

-Vitamin ve Minareller arasında işbirlikçi yapısıyla simbiotik çimento görevi görür.

-Cilt güzelliğine ve parlaklığına olumlu etkiler yapar.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com