29-04-2015
Armut’ta ateş yanıklığı
Hastalığın ismi Ateşyanıklığı sebep olan Erwinia amylovora bakterisidir. Kışı bir önceki yılda oluşmuş kanserli dokuların kenarlarındaki kabuk dokusunda geçirir. En tipik belirtisi bulaşık bitki kısımlarının ateşte yanmış gibi bir görünüm almasıdır. Bu hastalığın en yoğun bulaşma şekilleri budama ve çiçek zamanı hastalıklı polen tozlarının arılar aracılığı ile taşınmasıyla olur. İklim şartlarına göre bazen kuvvetli bazen zayıf epidemi (yayılım,bulaşma) yapar. Bu hastalıkla kültürel tedbirler ve ilaçlı mücadele birlikte yapılmalıdır, özellikle kültürel tedbirler daha önemlidir.

Mücadelesi:

Başta bahsettiğim gibi çiçek zamanı polenlerle bulaşma olduğu zaman kuruma başlar başlamaz kuruyan yerin 20-25 cm altından bu dallar kesilerek yakılmalıdır. (Bakteriler kuruyan yerde değil kuruyan yerin 20-25 cm altında bulunurlar) ileri dönemde sürgünlerde de başladığında da aynı şekilde tedbir almalısınız. Bu hastalığa karşı kışının yapraksız dönemde % 2lik bordo bulamacı ve yine baharda gözler uyanmnadan %1 lik bordo bulamacı ile ilaçlamanız gereklidir. Bunların dışında çiçek açmadan önce ve çiçekler dökildükten sonra ateş yanıklığı hastalığına ruhsat almış olan ilaçları kullanarak mücadele yapılır.

NOT

Budama aletleri her ağaçta alkol ile dezenfekte edilmeli, budama yaraları da mağcun yardımı ile kapatılmalıdır. Hasta ağaçlar en son budanmalı. İlk bahardaki %1 lik bordo bulamacı budamadan sonra uygulanmalıdır.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com