29-04-2015
SEKSENSEKİZ YIL’da
1. 14 Nisan 1927’de İSKEÇE TÜRK GENÇLER YURDU kuruldu.
2. 11 Mayıs 1930’da İKSEÇE TÜRK OCAĞI kuruldu.
3. 17 Kasım 1936’da İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ kuruldu.

Muheterem hemşehrilerim;
Her sene olduğu gibi bu yıl da, bir hafta gecikme ile “İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ” geçen hafta Pazar günü yıllık yönetim ve denetim kurulları idare heyetleri seçimlerini yaptı.
1 numaralı fotoğrafta gördüğünüz çoğu yeni, eğitimli ve taşı sıksalar suyunu çıkaracak güçte gençler. Kendilerine en içten duygularla başarılar dileriz.

13 Nisan 2014 Pazar günü seçilip, bir yıl İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’ni yöneten genç kardeşlerimizden birkaçı bu yılki yönetim kuruluna aday olmadılar, ayrıldılar. Onlara önce bu kutsal müessesede vazife alıp hizmetleri için teşekkür eder, güle güle diyoruz.

Onlar gençtir. İnşallah kendilerini gelecek yıllar daha büyük şevk ve iştahla yine İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ yönetim kurullarında görürüz.

Muhterem hemşehrilerim;
Misaki Milli sınırları dışında kalan TÜRK kitlelerin ilk kurduğu dernek İSKEÇE TÜRK GENÇ YURDU demiştik geçen hafta. Özet olarak genel bilgilerle de bu olayı sizlere sunmuştuk. Ümit ediyoruz, Batı Trakya Türkleri’nin geçmiş tarihine meraklı olanlara faydalı olmuşuzdur.

Muheterem hemşehrilerim;
Bu ilk kurduğumuz derneğimizin taa ilk yıllarında, kurucu üyeler arasında incir çekirdeği kadar küçük çekişmeler yüzünden ne yazık ki yine geçen hafta izah etmeye çalıştığımız gibi İSKEÇE TÜRK OCAĞI kulübü doğmuştur.

Biz, çok büyük bir şans eseri olarak bu iki kulübün üyelerinden bir çoğunu yakinen tanımıştık. Bu değerli ağabeylerimiz birbirleri ile çok yakın arkadaş oldukları halde maalesef 1930’dan 1935-1936’ya kadar bencillikleri yüzünden iki derneği birleştirememişlerdir.

Ancak, İskeçe’nin meşhur ailelerinden biri olan Şemibeyzade Baki ZORLU, Galatasaray Lisesi’nde eğitim alırken, Beyoğlu’nda kaldığı evin karşısında “ELLİNİKİ ENOSİS – YUNANLILAR BİRLİĞİ” teşkilatını, üyesi olarak yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

İşte çok muhterem “BEYOĞLU” beyefendisi Baki ZORLU ağabey, İskeçe’ye gelince iki dernekte yer alan İskeçelileri barıştırmıştır. Baki Zorlu Bey, iki derneği İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ İSMİ ALTINDA birleştirmeyi birleştirmiştir.
1936 Nisan’ında geniş çapta bir “GENEL KURUL” yaparak yeni kurulacak derneğin adını İskeçeliler’e tanıttı. “17 KASIM 1936”da tüzüğü İskeçe Bidayet Mahkemesi’ne sunarak onaylandıktan sonra “İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ KULÜBÜ” dünyaya gelmiş oldu. Baki ZORLU Bey bu derneğin ilk başkanı olmuştur. Baki ZORLU Bey, 1937 yılında “İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ” Başkanı iken “BEYOĞLU” kültürüne kavuşmak üzere İskeçe’de ayrılmıştır.

Baki ZORLU Bey, Türkiye’de araba lastiği fabrikası kurarak emekliye ayrılıncaya kadar İSTANBUL – İSÇKEÇE - AVRUPA arası mekik dokumuştur. Emekliliğini İstanbul’da geçirmiş ve orada ölmüştür.

Bize “Türk Birliği” simgesini bırakan Baki ZORLU Amca’ya, Allah gani gani rahmet eylesin.
Bu arada İskeçe Türk Birliği, 1946’dan sonra Batı Trakya’da “Türk” ismi altında kurulan bütün derneklerin simgesi olmuştur.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com