29-04-2015
Köpeklerimizdeki parazitler...
Bu haftaki konumuz,can dostlarımız kabul ettiğimiz köpeklerimizdeki parazitler...

Peki parazit nedir ?...Kaççeşit parazit vardır?...Parazitlerden korunmanın yolları nelerdir?...Kısaca değinelim.

Parazit, bir başka canlıdan faydalanarak yaşayan ve faydalandığı canlıya bağımlı olarak yaşayan organizmadır. Genellikle bu ikili ilişkide ödün veren yada zaralı çıkan konakçıdır.
Parazitler, temel olarak ikiye ayrılırlar:

İç Parazitler : Kalp kurtları, kancalı kurtlar, halkalı kurtlar, yassı kurtlar; vücudun içinde yaşarlar ve temelde hayvanın kanından beslenirler.
Beslenme eksiklikleri, zehirlenmeler, anemiler gibi pek çok fizyolojik bozukluğa ve hastalığa yol açarlar.

Dış parazitler : Pire, bit, kene, uyuz etkenleri gibi parazitler vücudun dış kısmında yaşarlar. Hayvanın kanı, derisi ve kılları ile beslenirler. Kaşıntı, allerji, anemi gibi pek çok rahatsızlığa neden olurlar. Parazitler, kaşıntıdan ölüme kadar gidebilen riskler oluştururlar. Kalp kurtları, tedavi edilmezlerse kalp yetmezliğine ve ölüme yol açarlar. Dış parazitler genellikle kaşıntılara, allerjilere ve anemilere (kansızlık) neden olurlarken; kimi viral hastalıkların bulaşmasına sebebiyet vererek ölüme neden oldukları da bilimsel bir gerçektir. Bu hastalıklar yine aynı dış parazitler vasıtasıyla insanların da yaşamlarını tehdit ederler. Yakın geçmişte yaşanan Kırım Kongo Kanamalı Humması vakaları bu konuya çok iyi bir örnek teşkil etmektedir.

Kedi ve köpeklerde en sık görülen deri allerjilerinin başını pire ısırığı allerjisi adı verilen bir hastalık çeker ve pirelerin hayvanınızı ısırmaları sonucu oluşur. Hayvanınızın parazitlere karşı tedavisini kontol ve takip etmek hem sizin hem onun sağlığı için bir gerekliliktir. Kontrol dışı durumlarda, parazitler pek çok hastalığa kapı aralayacaktır. Kedilere köpeklere ve onlardan insanlar bulaşabilen parazitler, ZOONOTİK HASTALIKLAR olarak adlandırılan duruma neden olurlar. Sıklıkla karşılaşılan yanlış bilgilerden birisi de; bit, pire gibi dış parazitlerin kışın sorun yaratmayacağıdır. Aksine hayvanınız yıl içerisinde pek çok kez bu parazitlerle karşılaşır.

Konaklarına ulaşmak için şaşkınlık verici yollara başvuran dış parazitler, kontol ve tedavi edilmeyen hayvanlara sıklıkla ulaşır ve zarar verirler.

Sivri sineklerin ılıman bölgelerde hemen her mevsimde görülmesi, evlerde ücra köşelerde parazitlerin barınması, aşırı soğuk havalarda dahi parazit yumurtalarının canlılıklarını koruması gibi sebeplerden ötürü, dış parazit kontolü mutlaka her mevsim akılda tutulmalıdır.
Hayvanınız kışın dahi parazitlere karşı koruma altında tutulmalıdır. Tüm mevsimlerin tadını çıkarın, ancak hayvanınızın da aynı keyifi aldığına emin olun...

Bir iki tane pire, vücut üzerinde çok çabuk zamanda üreyecek ve ciddi sağlık problemlerine neden olacaktır. Pire kontolünün en iyi yöntemi, enfestasyonun (bulaşmanın) hiç oluşmayacağından emin olmaktır.

İşte size bazı ip uçları :

- Eğer pirelere karşı hayvanınızı koruyorsanız, bu korumayı mutlaka yıl boyu uygulayınız. Pire saldırısının nezaman başlayacağını tahmin etmek imkansızdır. Bu nedenle korunmanın önemi çok büyüktür.

- Evde yaşayan tüm hayvanların eş zamanlı olarak pire tedavisinin yıl boyu yapıldığından emin olunuz. Hayvanlar arasında kolaylıkla seyahat eden pirelerle (çok iyi zıplarlar...) savaşta bu nokta sıklıkla atlanır ve durum baş edilmez bir hal alır.

- Eğer ilaçlamayı siz yapcaksanız mutlaka ürün prospektüsünü okuyunuz ve ailenizi (kendinizi ve özellikle çocuklarınız) korumak adına dikkatli olunuz. Kullanım kurallarına harfiyen uyunuz ve kesinlikle doz aşımı yapmayınız.

- Pirelerden kurtulmanın tek yolu, pireleri her daim uzak tutmaktır. Korunma yöntemleri tedavi seçeneklerinden daha ucuzdur ve hayvanın sağlığı üzerine olan etkileri çok daha düşüktür.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com