Necmi Hasanoğlu
OKU-YORUM
Yazarın Diğer Yazıları

14-06-2016
Çağrı

05-01-2016
Yüzyıl önce

14-12-2015
“Trakya’nın Serserileri”

12-10-2015
SYRİZA KİMİ TEMSİL EDİYOR?

05-10-2015
Çaresizliğin öğrenilebilirliği

04-07-2015
EVET Mİ HAYIR MI?

29-06-2015
Ve kale düştü...

21-06-2015
GREXIT Mİ YOKSA KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ MI?

20-05-2015
FUEN

20-05-2015
TUZ RUHU

29-04-2015
RUHLU - RUHSUZ

29-04-2015
Ruh...

14-03-2015
HALK SONUÇ BEKLİYOR

14-03-2015
HALEP ORDAYSA ARŞIN BURDA

14-03-2015
26 OCAK SABAHI

14-03-2015
DEMOKLES’İN KILICI

29-04-2015
RUHLU - RUHSUZ
Kurcalı Azınlık Kadınları Eğitim ve Kültür Derneği’ni 29 Nisan Çarşamba günü düzenleyeceği ‘Ruh sağlığımız ve biz’ konulu etkinlik dolayısıyla kutluyorum. Bunun kadınlarımızın öncülüğünde yapılmış olmasını da ayrıca önemsiyorum. Çünkü kadınlarımız asıl yükü çeken ve çektiği derdini de içine atan toplumumuzun omurgasını oluşturmakta.
İstatistikler elimizde yok, ama Batı Trakya’daki antidepresan kullanımının yüksekliği sohbetlere kadar girmiş vaziyette. Hele de mali krizle çifte kavrulmuş yükün altına giren insanımızın hali pür melali “klinik” düzeyde dense yeri. Kadınlarımızın bunu bir başlangıç oluşturmasını ve toplumumuzun da içinde sürekli debelenip durduğu “öğrenilmiş çaresizlik” girdabından çıkış için bir ışık oluşturmasını umarız. Kimse kızmasın ama biz erkeklerin bu konuda bugüne kadarki icraatlarımızdan hareketle baktığımızda karnemiz pek parlak değil.
Kişilerin ruh sağlığı, toplumun ruh sağlığını da şekillendirir. Asıl önemlisi ise nesillerimizin ruh sağlığına yansımasıdır ki mazallah.

***

Ülkenin de ruh sağlığı hiç iyi değil bu arada. Ekonomik krizden kurtulacağız umuduyla seçmenin “denize düşen yılana sarılır” misali kucağında bulduğu koalisyon hükümeti de umut vermekten uzak. Tefeciliğin elinden kurtulmayı beklerken ülke halkının kuru lafla karnı doyurulmaya devam ediyor.
Sözde bağımsız oldukları iddiasındaki bir partiyle koalisyon yapması SİRİZA’nın yarattığı en büyük hayal kırıklığı oldu. Somut politikalar üreteceğine, bıçak kemiğe dayanmış bir halkı, yavan ve sığ bir retorikle kandırmaya çalışan ve sadece kişisel egolarını tatminden öteye gidemeyen hal ve tavır kime fayda sağlayacak?
Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis, To Vima gazetesine yaptığı açıklamada, “kreditörlerle devam eden müzakerelerin çıkmaza sürüklenmesi durumunda erken genel seçim veya referandum ihtimalinden” bahsetmiş. Kime kabadayılık amacıyla söylendi bu laflar kendi bilir. Umarız hükemet edenlere “elimize hayalimizden bile geçmeyen yerler/imkanlar geçti sıkı tutun kaybetmeyelim” mesajı vermek amacıyla söylenmemiştir.

***

Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü görevine Panayotis Keramaris’in atanması bir şeyi ortaya çıkardı. Omurgalı durmak ciddi bir marifet. Keramaris, “ANEL üyesi olduğumu hiç bir zaman gizlemedim” diyerek bu marifetini sergilemiş bizce. Kendince yüzü ak yani. Marifetsizlik bizde. Bizden de birileri, “Batı Trakya Türklerinden olduğumu hiç bir zaman gizlemedim, aslımı inkar etmedim” diyerek bu atamayı durdurabilmeliydi.

Diplomatları anlarız, onlar meslekleri icabı çok şey söyleyip hiçbir şey söylememek durumundalar. Ya toplumun önüne geçip de esip üfürenlerin diplomasi merakını anlamakta zorlanıyoruz. “Umuyoruz, temenni ediyoruz ifadeleriyle, “tek başına iktidar olsaydık o zaman görürdünüz” tesellileriyle diplomatlık yapmak zorunda değil kimse.

Evet uluslararası gündem İslam ve Türk düşmanlığı ile gırtlağına kadar batmış vaziyette. Bizim “bu bir fobidir mülayim olursak korkuları kalmaz ve bize iyi davranırlar” şeklinde bir siniklik içerisinde olmamızın bu düşmanlığı ortadan kaldıracak bir etkisi olmayacağı açık. Antisemitiklerin hayatı sönerken islamofobiklerin biti kanlanıyor.

Ruh sağlığımız, ya olduğumuz gibi davranmamaktan ya da davrandığımız gibi olmamaktan bozuluyor desek haddimizi aşar mıyız? Aştık gitti…
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com