05-05-2015
Muhteşem DÜĞÜN’ü hem Gümülcine’de hem İskeçe’de izledik
Muhterem hemşehrilerim;

Tohum ve Çekirdek Tiyatro Topluluğu’nun (TOÇEK) İskeçe’deki çalışmaları, eğer hafızam beni yanıltmıyorsa dar ve uzun bir barınakta başlamıştı. Altın yürekli insan, ağır abla tavırlarıyla sayın Şükran RAİF, etrafına topladığı İskeçe ve Gümülcineli gençlerle kısıtlı imkanlar ve avuç için kadar küçük mekanda bıkmadan usanmadan çalıştı ve “TİYATRO” denen şehi Batı Trakya TÜRK Kültürüne katmaya, tanıtmaya ve sevdirmeye çalıştı.
Biz, yaşımıza başımıza bakmadan her zaman merak saikası ile bu çalışmaları bir kenarcıktan hep seyrettik. Yani oyun daha sahneye konmadan 8 – 10 defa seyrederdik.

Sayın Şükran RAİF ve çocuklarıyla bir yumak halinde olmuştuk. Ancak, TOÇEK (Tiyatro Topluluğu) Gümülcine’ye yerleşince biz İskeçeli’ler olarak o kültür çalışmalarından mahrum kaldık. Ona da üzülmüştük. Okul müsamerelerinde ve İSKEÇE TÜKR BİRLİĞİ’nin tiyatro çalışmalarında da hiç eksiksiz, hep bu çalışmalarda yer aldığımızı da hatırlatalım ki; ileride bir iki tarihi anımızı ibret olmak üzere sizlerle inşallah paylaşırız.

ŞAHANE “DÜĞÜN”E GELİNCE

Sağ olsun şimdi üstad organizatör-yönetmen sayın Şükran RAİF hanım ‘DÜĞÜN’ oyunu galasına da bizi de davet etmişler. Ayrıca aziz kardeşim sayın Galip Galip de resmi zevatmışız gibi bizi ön sıraya oturttu bu açılış gecesinde.

Sayın Şükran RAİF bir çok hanımı kıskandıracak elbisesi, dantelli eldivenleri ve kendisine has hitabeti, ayrıca güleç yüzlü açılış konuşması ile ‘DÜĞÜN’ün şahane olacağını aslında söylemişti. Bunu biraz bu işten anlayanlar rahatlıkla bunu anlamıştı.

Ondan sonra ne mi oldu?

Perde açıldı ve ‘TİYATRO’ olgusunda inanılması güç bir olay yaşandı. İzleyiciler, sanki özel tiyatro okulunda yetiştirilmiş 8 prensesle karşı karşıya kaldı.

Fotoğraflarda gördüğünüz gibi:
1- Ayşe GALİP, 2- Emine TAHSİN, 3- Opr. Dr. Necla ÇAVUŞ, 4- Zeynep TEVFİKOĞLU, 5- Hasan YEİM, 6- Nedime KAMBER, 7- Ufuk MUSTAFA, 8- Ferhan HASAN.

Evet bu hanımefendiler bir defa rollerini gayet güzel ezberlemişler. Performansları olağanüstüydü. Sanki ömürleri sahnede geçmiş gibi rahat hareket etmeleri doğrusu bizi şaşırttı.

Prenses hanımefendiler; Sizi en içten kalbi duygularla kutlarız.

Sizin ‘DÜĞÜN’ adlı tüyatro oyununuzu iki defa seyrettik. Ancak seyretmeye doyamadığımızı söyleyelim. Eğer gelecekte müsait bir yerde sahne alırsanız şundan emin olunuz. Bir daha sizi seyretmeye geleceğiz.
Usta yönetmen sayın Şükran RAİF hanım: ‘Ustalara saygı derler ya. Ha işte büyük ustaya bizden kucak dolusu saygı iletiyoruz.’

Demek ki; yürek olunca, istek olunca ve inanınca bütün dünyadaki tiyatro ustalarını kıskandıracak kadar Batı Trakya Türkleri azınlık ailesinden de sahne prensesleri çıkabiliyormuş.

“DÜĞÜN” İSKEÇE’DE DE SAHNELENDİ

“DÜĞÜN” adlı tiyarto oyunu 19 Nisan Pazar akşamı İskeçe Belediyesi’ne bağlı ‘Kostas Benis’ kültür merkezinde sahnelendi.

Açılış konuşmasında usta yönetmen Şükran RAİF hanım konuşmasında İskeçeli’lerin salonu doldurmadığına hafiften sitem etti. Usta yönetmen dikkat ettiyseniz iki defa yerimizden kalktık ve salondaki bütün seyircileri saydık. İskeçeli hemşehrilerimin bu ihmalciliği niçin yaptıklarına biz de anlam veremedik ve hayret ettik. Müsebbibi kimdir sormuyoruz. Elbette İskeçeli hemşehrilerim yanlış yapmışlardır. Bunun için de bütün tiyatro ekibinden özür diliyoruz.

Ama siz üzülmeyiniz. Salonu 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doldurdu.

Ayrıca 35 - 40 bin öğrencinin babası Edirne ‘TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’ Rektörü yalnız “DÜĞÜN”ü seyretmek için oradaydı. Hem de bir küçük otobüs dolusu hocaları ve muhterem eşleri de oradaydı. Bunun yanında boş kalan yerleri de ‘GÜNDÜZLÜ İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU ve LİSESİ’ sahibi bütün çocuklarının selam ve saygılarını sizlere sununca, salonda bir tek boş yer kalmamış sayılır. Bunu böyle bilmenizi ve bu şekilde kabul etmenizi istirham ediyorum; değerli yönetmenizim ve birbirinden değerli sahne prensesleri.
Sakın üzülmeyin sahneye çıkıp hepinize sarılan, koklayan ve kutlayan o muhterem insanların kalbi hep sizinleydi.

Şunu da unutmayınız. Gerek Gümülcine’de gerekse İskeçe’de ayakta çılgınca alkışlayan beyaz saçlı adam, salonlarda tek başına da kalsa o daima sizin yanınızda dimdik ayakta duracak ve alkışlamaya devam edecek.
İnançlı alkışların sesi daima ‘HOŞ SEDA’dır. Bunu asla unutmayınız.
‘DÜĞÜN’ün usta yönetmeni ve sevgili sahne ‘PRENSESLERİ’...
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com