20-05-2015
ŞEFTALİ YAPRAK KIVIRCIKLIĞI (Taphrina deformans)
Şeftali yaprak kıvırcıklığı şeftali yetiştirilen tüm bölgelerde görülür. Şu dönemde de etrafınızdaki şeftali ve badem ağaçlarına dikkat ederseniz görürsünüz. Hastalığın en yaygın belirtisi yaprakların kvırcıklaşmasıdır. Hastalıklı yapraklar siddetli sekilde deforme olur ve genellikle açık yesil ve sarıdan koyu kırmızı ya da mora kadar degisen bir renk zenginligi sergilerler. Fungal etmen yaprak kenarlarindaki meristamatik hücrelerin hızlı ve tesadüfü olarak aşırı ve farklı gelismesine neden olur ve sonuçta yaprak kalınlaşır, büzüsür ve kıvırcıklasır. Hastalık etmeninin baslangıç enfeksiyonları çok tahripkardır ve özellikle gözlerin sistiği erken bahardan itibaren enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Meyve agaçlarındaki bu dönem gözlerin ilk kabarmaya basladığı dönem ile ilk yaprakların tam olarak ortaya çıktığı süreye kadar geçen bir zamandır. Genç seftali yapraklarındaki enfeksiyonlar 10-21 °C sıcakliklarda ortaya çıkmakta, 7 °C gibi düsük sıcaklıklarda ise çok az enfeksiyonlar meydana gemektedir.

Mücadelesi:

Hastalik etmenine karsı kültürel önlemlerin fazla bir önemi yoktur, bu yüzden kimyasal mücadeleye oldukça önem verilmelidir.

Hastalık etmeni ile mücadelede ilk hastalık belirtilerini görmeyi beklemek, hastalığa karşı büyük ölçüde yenilginin işaretidir ve hemen hemen mücadeleyi kaybetmektir. Bu yüzden ağçalarda daha gözler patlamadan 2-3 hafta önce ilk ilaçlama yapılmalıdır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak çiçek dökümünü takiben bir ilaçlama daha yapılır. Hava koşulları hastalığın gelişimine uygun ise 10-15 gün sonra bir ilaçlama daha yapılır.

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com