20-05-2015
50. Yıl Önce 10 Mayıs 1965’te İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU Gündüzlü Özel Azınlık Ortaokulu ve Lisesi kuruldu
Batı Trakya Türkleri resmi azınlık kaldıkları 24 Temmuz 1923’ten bu güne kadar geçen süreçte bütün Batı Trakya Türkleri’nin hiç bir zaman unutmamaları icab eden iki tarih vardır.

2 Kasım 1952’de Gümülcine’de eğitime açılan “CELAL BAYAR LİSESİ.”

10 Mayıs 1965’te İskeçe’de kurulmasına izin verilen “İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU GÜNDÜZLÜ ÖZEL AZINLIK ORTAOKULU ve LİSESİ”.

BU İKİ EĞİTİM MÜESSESESİ’nin açılışı azınlığımız için bir “MİLAT”tır. Bunları bütün BATI TRAKYA TÜRK’leri canları gibi korumalıdır ve özenle muhafaza etmelidirler.

Aksi olursa şunu hiç birimiz unutmamalıyız. Yakın gelecekte “DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKUNU” yaşamaya mecbur oluruz.

***

10 MAYIS PAZAR 2015’te “İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU GÜNDÜZLÜ ÖZEL AZINLIK ORTA OKULU ve LİSESİ”nin 50’nci yıl dönümü idi.

İnsanlar için en kutsal olan “ANNELER” gününe isabet ettiği için bu “İRFAN OCAĞIMIZA” yakışır bir anma töreni yapılmadı.

Ancak bu okulumuzun temelinin sağlam kalması ve bu temelin üzerine hiç bir zaman yıkılmayacak bir “ANADİLİMİZ” okulunun devam etmesi için KETENLİK halkının hiç tereddüt etmeden kendi okulları olan azınlık ortaokulunun zor günlerinde çocuklarını hiç bir tesir altında kalmadan kendi kitlesine ait okula gönderen o köyün muhterem halkına ve bütün azınlık ailesi hemşehrilerimize bir cemile olarak ilk defa bir kaç cümle ile okulumuzun 50. yılını idrak ettiğini bu tarihi köyde paylaştık.

***

Muhterem hemşehrilerim;

SİZ, ecdadımızın kurup bıraktığı ve çocuklarınızı sizin gelenek, görenek, dininiz, anadiliniz ve ailevi ahlak yapınıza uygun olarak yetiştirmeye çalışan bu müesseseye sahip çıkmağa devam ederseniz bu kurum da yaşamaya devam edecektir. Okulumuzu ziyaretlerinizde bizzat gördüğünüz gibi bu avuç içi kadar olan tütün deposundan okula dönüştürdüğümüz okulumuzun 50’nci yılını 572 öğrenci ile kutluyoruz.

Bu inanç ve ruhla, çocuklarınızı “SİZİN” olan bu okula gönderirseniz, 100’üncü yılını 1072 öğrenci ile kutlayacağımızdan şüpheniz olmasın.

***

“SİZ” “BİZE” güveniniz. Biz “SİZİN” çocuklarınızı kendi çocuklarımız gibi seviyoruz, koruyoruz ve bizim çocuklarımızdan daha üst seviyeye gelmeleri için TÜRK – RUM öğretmenlerle beraber “EVLATLARINIZI” dünyaya örnek insan olacak şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz.

“SİZİN” gücünüz ve “ALLAH”ın büyük desteği ile nice 100’üncü yıllara kavuşmak dileğiyle hoşça kalınız.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com