Necmi Hasanoğlu
OKU-YORUM
Yazarın Diğer Yazıları

14-06-2016
Çağrı

05-01-2016
Yüzyıl önce

14-12-2015
“Trakya’nın Serserileri”

12-10-2015
SYRİZA KİMİ TEMSİL EDİYOR?

05-10-2015
Çaresizliğin öğrenilebilirliği

04-07-2015
EVET Mİ HAYIR MI?

29-06-2015
Ve kale düştü...

21-06-2015
GREXIT Mİ YOKSA KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ MI?

20-05-2015
FUEN

20-05-2015
TUZ RUHU

29-04-2015
RUHLU - RUHSUZ

29-04-2015
Ruh...

14-03-2015
HALK SONUÇ BEKLİYOR

14-03-2015
HALEP ORDAYSA ARŞIN BURDA

14-03-2015
26 OCAK SABAHI

14-03-2015
DEMOKLES’İN KILICI

20-05-2015
FUEN
Kongrenin ayrıntılarına Türkçe dil seçeneğine de sahip FUEN’in internet sayfasından ulaşamadık ama ABTTF ve DEB Partisi internet sayfalarında geçtiğimiz ay yayımlanan basın açıklamaları çerçevesinde haberdar olduğumuz “azınlıklar kongresi” 13-17 Mayıs tarihleri arasında Gümülcine’de yapılacak.

Tarihi öneme sahip midir bilemeyiz, ancak merkezi Almanya’da bulunan Avrupa Ulusları Federal Birliği (FUEN) internet sitesindeki İngilizce açıklamadan 20 ülkedeki 30 azınlığa mensup 150 misafir kuruluşun üyeleri de olan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, Batı Trakya Türk Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi tarafından ağırlanacak. Bugüne kadar birbirinden doğru dürüst haberdar olmayan farklı kültürlere bağlı insanları, kala kala “otokton azınlık kalan” ev sahibi Batı Trakya Türkleri’nin geleneksel misafirperverliğini unutamayacakları tarihi bir zaman geçirecekleri muhakkak.

Nitekim yapılan açıklamalarda, “Gümülcine’ye varacak delegeler ilk günün akşamında Azınlık Pazarı adı altında yaşadıkları bölgeye ve kendi kültürlerine has lezzetleri ve tadımlıkları beraberlerinde getirecekler, böylelikle farklı kültürleri tanıma fırsatı edinecekler” denilerek yaşanacak “lezzet şenliği” haber veriliyor.

FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen de kuruluş adına yaptığı açıklamada, “Batı Trakya Türkleri’nin Avrupa azınıklar kongresinin ev sahipliği için kararlılıkla çalışmalarından memnun olduklarını” belirtmiş ve “Burada durumların kolay olmadığını biliyoruz” diyerek nerede olduklarının farkındalığını vurgulamış. Başkan Hansen açıklamasında, ”Oraya gideceğiz ve Avrupa’da ve Yunanistan’da olup bitenler hakkında konuşacağız. Kongrenin amacı her zaman doğrudan diyaloğa girmek ve fikir alışverişidir. Bizler barış içinde birlikte yaşamak için çalışan çok iyi niyetli bir dayanışma topluluğuyuz. Batı Trakya’da bu mesajı vereceğimize inanıyorum.”

Açıklamarda verilen bilgilere göre; “Kongre sırasında Avrupa’da azınlık hakları ve Batı Trakya Türk azınlığının sorunları konularının tartışılacağı oturumlar gerçekleştirilecek. Son gün ise sadece delegelerin katılabileceği FUEN Delegeler Kurulu yapılacak. Katılımcılar daha sonra bölgenin tarihi ve kültürel özelliklerini tanıtacakları bir geziye katılacaklar.”

Batı Trakya’da misafirler ağırlanırken SİRİZA-ANEL koalisyon hükümeti Maliye Bakanı Yanis Varufakis de Euro Bölgesi maliye bakanlarının, Yunanistan'ın Avrupa Birliği ve IMF'den aldığı mali yardım paketinin son kredi diliminin serbest bırakılmasını görüşmek üzere Brüksel'de düzenledikleri toplantının ardından yaptığı açıklamada, “ülkenin mali durumunun son derece acil” olduğunu ve krizin gelecek birkaç hafta içinde doruk noktasına çıkabileceğini söyledi.

Geçen gün Atina'da, bir yandan Alman Siemens şirketinin binaları bir gurup gösterici tarafından sembolik olarak işgal edilirken, ülkenin dış borçlarının silinmesini isteyen başka göstericiler de Avrupa Birliği bürolarına saldırdı. “Borcun Silinmesi Hareketi” üyesi göstericiler ile Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan Polis Memurları Federasyonu (POASY) üyelerinden oluşan yaklaşık 500 kişi, Atina merkezindeki Avrupa Birliği'nin bürolarına yürüdü. Polis müdahalesi olmadan AB karşıtı sloganlar atarak gösteri yapan eylemciler binaya kırmızı boya da fırlattı.

Ülkenin içinde bulunduğu mali buhran ortamında Gümülcine’de toplanan farklı Avrupa azınlıklarının mensuplarının Batı Trakya’daki sıkıntılara dikkat çekmesi kamuoyunda nasıl yankı bulur göreceğiz. Ancak bu toplantıdan murat edilen Altın Şafakçılar’ın hükümete gensoru sorarak “Türk düşmanlığına örnekler vermesi“ olmasa gerek. Beklenen “halkların kardeşliğine inandığı” varsayılan seçilmiş bir siyasi iradenin ülke vatandaşlarının bir kısmının diğerlerine göre bir kaç misli daha “mazlum ve mağdur” olduğunun farkına vararak empati kurduğunu göstermesi olsa gerek.

Biz gene de misafirlerimizin geleneksel Müslüman Türk misafirperverliğinden memnun kalarak ayrılacaklarından eminiz. Kolay gelsin.

May peace be always upon you.

(Barış hep sizinle olsun)
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com