06-06-2015
KENE DIŞ PARAZİTİ İLE MÜCADELE
Merhaba sevgili Gündem Gazetesi okurları,

Sıcakların artışa geçtiği bu günlerde, can dostlarımızla birlikte bizlerinde yaşantısını tehtit eden bazı canlıların, özellikle Kenelerin faaliyete geçtiklerini ve can dostlarımızla birlikte bizlerin sağlığını tehtid altına aldığını biliyormuydunuz?

Keneler, eklembacaklılar grubuna dahil kan emici dış parazittir. İnsan, koyun,köpek, deve gibi gibi canlıların derilerine yapışarak kanlarını emer. Vücutları, başla kaynaşmış bir göğüs ve torba biçimli karın kısmından ibarettir. Dört mm olan bir dişi kene 11-12 mm’ye kadar şişebilir. Erginlerinde dört çift bacak bulunur. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler. İyice şiştikten sonra kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşır, ot veya ağaçlara tırmanırlar. Duvar çatlaklarına yumurtalarını bırakarak hızlı bir şekilde aç larvalarını doğaya salırlar.

Keneler, kan emme esnasında bir çok hastalık etkenini de kanını emdikleri canlıya bulaştırırlar. Bu hastalıklardan özellikle Kırım-Kongo Hemorajik veya Kanamalı Ateşi dediğimiz ve insan hayatını tehdit eden, geçen yıllarda da bölgemizde ölümle sonuçlanan hastalık, HYALOMMA CİNSİ, enfekte olmuş yani soyu Nairovirus ile taşıyıcı olmuş kenelerin insandan kan emmesi esnasında bulaşır. Bu aç larva kenelerin kan emmeleri esnasında can dostlarımızda birçok ölümcül hastalıkların pençesine düşerler. Kenelerin kan emme esnasında kan emdikleri canlıya nakletiği hastalıklar arasında Babesiosis, Theileriosis, Hepatozoonosis, Borreliosis, Tularemi, Anaplasmosis, Ehrlichiosis, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi sayılabilir. Saydığım bu hastalıklardan korunmada en önemli yol kene ile temasın önlenmesi ve kenelerle mücadeledir. Bireysel tedbirlerin yanında, bizlerin ve can dostlarımızın temaslarının olduğu ortamlara aralıklı olarak akarisid ilâçlarının kullanılması AMİTRAZ (TACTİC), PHOXIM (SEBACİL), DEET, pyrethroid emdirilmiş elbiseler ile kene teması önlenebilir. Ayrıca, bu tip ortamlardan dönüşte tüm vücudun kene yönünden taranması ve tespit edildiğinde uygun şekilde çıkarılması korunmada önemlidir.

Kenelerin yayılmasında rolü olan yaban hayatı izlenmeli, risk haritaları çıkarılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Keneler tarafından ısırıklarda, kene asla ve asla bilinçsizce kopartılmamalı ve üzerine herhangi bir kimyasal dökülmemelidir. Çünkü bu gibi durumlar kenenin kusmasına sebebiyet vereceğinden hastalık etkenlerinin kolayca kana bulaşmasına neden olurlar. Bu gibi durumlarda hemen en yakın sağlık kurumuna başvurulmalı ve uzmanlarca kene yapıştığı yerden alınmalıdır. Sağlık kurumlarına ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda, deriye yapışmış kene, yağlanmış bir pamuk vasıtasıyla iki yandan keneyi sıkmadan sabırlı bir şekilde tutularak, başını kendisinin deriden çıkarmasını beklemektir. Bunun sebebi ise kenelerin solunum organellerinin iki yanda olması ve yağlı bir pamuk ile yanlardan tutulması durumunda havasız kalan kenenin çengellerini toplayıp başını kusmadan deriden çıkarmasıdır. Can dostlarımız olan kedi ve köpeklerimizi de bu tehditlerden korumak boynumuzun borcudur. Zamanı gelmiştir.
Veteriner Hekiminize giderek onlara en uygun dış parazitlere karşı gerekli ilâçlamayı yaptırabilirsiniz.

Can dostlarınızla birlikte hepinize sağlık dolu günler diliyorum...


Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com