29-06-2015
GEÇMİŞTE ORTA EĞİTİMİMİZ
Muhterem hemşehrilerim,

1. ve 2. Balkan Savaşları ile Birinci Dünya Savaşı sonunda Gümülcine’deki RÜŞTİYE (Ortaokul) ve İDADİYE’nin (Lisenin), İskeçe’deki KIZ ve ERKEK Rüştiyelerinin (Ortaokullarının) kapanmasından sonra Batı Trakya’da ‘Orta Eğitim’ kalmamıştı.

İşet buna istinaden üstad NURİ efendi İkinci Dünya ve Yunan iç savaşı 1952’de sona erince eveli hafta ‘TRAKYA’ gazetesinde okuduğunuz gibi artık Batı Trakya Türklerinin aynı Osmanlı idaresinde olduğu gibi tekrar ‘ORTAOKULLARA’ kavuşması için o makaleyi yazmıştır.
Tabii o olay ve süreçlerin getirdiği bütün olguları azınlık ailesi yaşayarak bugün Gümülcine’deki ‘CELAL BAYAR ORTAOKULU’ ile İskeçe’de ‘ÖZEL GÜNDÜZLÜ MUZAFFER SALİHOĞLU ORTAOKULU ve LİSESİ’ne kavuştuk.

Gümülcine’deki 2 ARALIK 1952’de, İskeçe’deki de 10 MAYIS 1965’te açıldı.
Her iki ‘Orta eğitim’ kurumumuz vatandaşı olduğumuz hükümetimiz tarafından özel hükümet yasaları ile çalışmalaroına müsaade etmiştir. Her iki ‘ORTA EĞİTİM’ kurumumuz tamamiyle yüzde yüz yasaları uygulayarak hayatlarını devam ettirmektedirler.

Ancak, bu yaşam hayatları sürecinde inanılması güç, izahı ve anlaşılması çok zor bazı uygulamalara maruz kalmaktadırlar. Hepimizin yaşadığı ve acısı kemiklerimize kadar varan bazı senaryoları bu satırları yazdığımız anda dahi yaşıyoruz.

Şu anda Batı Trakya Türklerinin bütününde ne konuşuluyor biliyor musunuz?
Gerek Gümülcine’de gerekse İskeçe azınlık ‘ORTAOKULLARI’nın birinci sınıflarında okumak isteyen evlatlarımızın ‘KURA’ ile ‘ANA DİLLERİNİ’ okumak istedikleri kendi ‘ORTAOKULLARINA’ kura ile alınacakları tevatürü ortalığı toz duman ederek konuşulmaktadır.

Biz, azınlık ailesi olarak bu olayı gayri insani ve ayıp bulmaktayız eğer doğru ise. Bu duruma istinaden bütün azınlık ailesi temsilci seçtikleri değerli milletvekillerine bu çirkin ve ayıp olayı iletmişlerdir.

Siyasi temsilcilerimiz milletvekili arkadaşlar üçü biraraya gelerek Atina’da ‘Milli Eğitim Bakanlığı’na bu durumu iletmişlerdir. Bu notlarımız düştüğümüz 26 Haziran Perşembe günü milletvekili temsilcilerimizden aldığımız bilgiler ‘KURA’ maskaralığı olmayacak yönündedir.

Ancak, eğitim yılı 30 Haziran Salı günü kapanmaktadır. İşte bugün 26 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar geçen süreçte inşallah bir sürpriz yaşamayız. Yaşamamak için hiç şüphesiz bütün azınlık ailesi fertleri ve değerli siyasi temsilcileri mebuslarımız hep birlikte hareket ederek kalbimizin bir parçası olan evlatlarımızı kendi ‘ORTAOKULLARIMIZDA’ okutma engeliyle karşılaşmayız.

Son söz mü?

“AKIL YALANLA GERÇEĞİ DOĞRU İLE YANLIŞI AYIRABİLME, BİR KONUDA DÜŞÜNCE YÜRÜTEBİLME VE GÖRÜŞ BİLDİRME YETENEĞİDİR.”

Diyoruz ve bekliyoruz 30 HAZİRAN’ı.


Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com