Necmi Hasanoğlu
OKU-YORUM
Yazarın Diğer Yazıları

14-06-2016
Çağrı

05-01-2016
Yüzyıl önce

14-12-2015
“Trakya’nın Serserileri”

12-10-2015
SYRİZA KİMİ TEMSİL EDİYOR?

05-10-2015
Çaresizliğin öğrenilebilirliği

04-07-2015
EVET Mİ HAYIR MI?

29-06-2015
Ve kale düştü...

21-06-2015
GREXIT Mİ YOKSA KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ MI?

20-05-2015
FUEN

20-05-2015
TUZ RUHU

29-04-2015
RUHLU - RUHSUZ

29-04-2015
Ruh...

14-03-2015
HALK SONUÇ BEKLİYOR

14-03-2015
HALEP ORDAYSA ARŞIN BURDA

14-03-2015
26 OCAK SABAHI

14-03-2015
DEMOKLES’İN KILICI

29-06-2015
Ve kale düştü...
Hafta başında Avrupa Birliği’nin başkenti olarak nitelenen Brüksel’de bir araya gelen Evro Bölgesi Acil Liderler Zirvesi’ne Başbakan Çipras tarafından sunulan tasarruf paketi “olumlu” karşılandı.

Avrupa Birliği ve Uluslarasaı Para Fonu tarafından yapılan açıklamalarda sunulan paketin “memnuniyet verici” olduğu ifade edilirken, Başbakan Çipras da paketi “beklentileri fazlasıyla karşıyor” şeklindeki yorumla değerlendirdi.
Bugüne kadar, özellikle emeklilerinki dahil, maaşlarda şimdiye kadar yapılan kesintilerin ötesinde bir kesintiye “asla” izin vermeyeceğini ve vergileri arttırmayacağını belirterek “troyka”ya karşı direnç gösteren Çipras sunduğu bu son “tasarruf paketiyle” taviz mi verdi?

Yunanistan, Haziran ayı sonunda IMF’ye ödemesi gereken meblağı ödeyebilmesi için “kurtarma paketinden” beklediği 7.2 milyar evroluk bölümün serbest bırakılması gerekiyor. IMF ve hempalarının serbest bırakacağı para ile de gene IMF’nin borcu ödenecek. Yani bir cepten alınıp öbür cebe konulacak. Karşılığında ise Yunanistan’da “reform” yapılacak.

Çipras’ın sunduğu tasarruf paketinde dışardan bakıldığında “Robin Hood”vari bir görüntü var. Çok kazanan işletmelerden ve zenginlerden daha fazla vergi alınması yanında “seçilecek” bazı ürünlere KDV konulması bu görüntüyü veren noktalar.

Pakette bir de erken emekliliğin kısıtlanması ve emeklilik primlerinin yükseltilmesi var ki Çipras’ın “dokundurmam” dediği emeklilere epey bir dokunacağı anlaşılıyor.

Yunanistan’ın vergilerin toplanmasında ve tabii kazancının üzerinde bir hayat standardını sürdürme gibi bir duruma gelmesinde bugüne kadarki sosyo ekonomik politikaların payı olduğunu ifade ediyor uzmanlar. Devletin gelirinden daha fazla ödemesi olunca; içine düştüğü sıkıntının gerçekte halkının şimdiye kadar popülist polilitikalarla kandırılması olduğu ve “oligarkların” da bu işin kaymağını yediği ortaya çıkıyor.

Çipras’ın da ideolojisinin bir gereği olarak dilinden düşürmediği “oligarkların” popülizmle ve başta Türk düşmanlığı olmak üzere yarattıkları “ötekilerle” halkı oyalarken semirdikleri ortada. Halk nihayet “soğuk savaş korkusu olmadan” kendilerine bir şeyler vadeden “halk kahramanlarına” sarıldı. Ama görülen o ki bugüne kadar jeopolitiği oligarklarca pazarlanan ve güçlerce satın alınan Yunanistan’ın boynuna geçirilen halkadan kurtulması çok zor.
Bir de dar veya sabit gelirli halkın ciddi manada hayatını zehir eden bu devlet maliyesinin iflası olayında mevduat sahiplerinin birikimlerini kullanma şekilleri de ilginçlik gösteriyor. “Bazı” mevduat sahiplerinin bankalardaki “birikimlerini” çekerek ülkenin belirsiz mali politikalarına karşı kendini sağlama almaya çalıştığı görülüyor.

Vatandaşların bir kısmının “parası olduğu” ortada. Para devlette yok. Geçen haftaki çetin müzakereler sırasında belirsizliğin yarattığı hava dolayısıyla yaklaşık 3 milyar euroluk mevduat bankalardan çekildi.

Yapılan açıklamalara göre, geçtiğimiz Kasım ile Nisan ayları arasında bankalardan çekilien menduatlar 30 milyar euroyu aşmıştı. 2010 yılında ülkedeki mevduatın 240 milya euroyu bulduğu, ancak yaşanan mali krizle birlikte bu rakamın şimdilerde 133 milyara düştüğü de belirtiliyor. Kimisi ekmek bulamazken kimisi parasının derdinde..

Çipras’ın kabul gören tasarruf paketinin Yunanistan’da hiç de memnunluk yaratmayacağı ortada. Hükümetin düşmesi bile gündeme gelebileceği şimdiden ifade edilmeye başlandı. Çipras’ın direnmesi karşılık bulsaydı, ülke tarihine “kahraman” olarak geçecek bir şahsiyet olacaktı. Ama 19. yüzyılda Büyük Britanya, Fransa ve Rusya’nın kaderini belirlediği, “devlet olarak” ayakta kalması için madden ve manen desteklenen zümrelerin yaratıldığı Yunanistan’ın kaderi aradan geçen yaklaşık iki asra rağmen pek değişmiş görünmüyor.

“Ve kale düştü...” diye düşüneceklerin sayısı hiç de az olmayacak.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com