04-07-2015
2014 – 2015 ders yılını tamamladık. Azınlık ortaokulları birinci sınıflarina sınavla girişi perdeledik.
Muhterem hemşehrilerim;
15 Haziran’da ilkokullarımız, 30 Haziran Salı günü de orta eğitimimiz 2014 – 2015 ders yılını kapattı.

Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize istedikleri gibi bir yaz tatili geçirmelerini en içten kalbi duygularla Allah’tan diliyoruz.

***

Muhterem hemşerilerim;
Batı Trakya Türklerinin en ciddi ve kanayan yarası “ANADİLİMİZ TÜRKÇE’nin EĞİTİMİ ve ÖĞRENİMİ”, olduğunu hem bir azınlık ailesi olarak “VATANDAŞI OLDUĞUMUZ YUNANİSTAN” hem de “ANAVATANIMIZ TÜRKİYE” bilmektedir.

Çünkü, biz azınlık ailesi olarak bu sorunumuzu durmadan, bıkmadan hem iki devlet nezdinde ilgili mercilere, hem de eğitim ve öğrenimin ne olduğunu bilen yabancılara dilimiz vardığı kadar anlatmaya çalışıyoruz.
Hiç şüphesiz eğitim ve öğrenim bütün insanlık için bir dipsiz kuyu gibi olduğunu da bilenlerden olduğumuzu izninizle söylemek istiyoruz.
Onun için de Batı Trakya Türklerinin “İLKOKUL EĞİTİMİ”nin bugünkü çağdaş düşünce ve sisteme göre yapıldığını söylememiz mümkün değildir.

Hele “ İLKOKUL EĞİTİMİMİZ” çok büyük eksikliklerle, bilinçsiz, kontrolsüz, seviyesiz, sığı, günlük gel – geç bir olgu içinde olduğunu çok açık ve net bir ifade ile söyleyebiliriz.

Peki bunun sebebi kim ve nedir? Bu konuda söyleyebileceğimiz birkaç şey vardır. Bunlardan bir tanesi biz toplum olarak toplu bir şekilde ciddi bir mücadele etmememizdir.

Biz, azınlık ailesi olarak ilkokul eğitimi ve öğrenimi için çok rahatlıkla söyleyebileceğimiz “NEMELAZIMCI” bir düşünce ile “İLKOKUL EĞİTİMİMİZ” hiçbir ciddi tedbir almadan vakit geçirdiğimizi çok açık bir gönül ferahlığı ile söylüyoruz.

Kime mi?
Batı Trakya Türklerini yöneten cici elbilseli, lüks arabalı, lüks ev sahibi, lüks hayat sürdüren “ABLA” ve “ABİCİKLERE”
Son söz mü?

Batı Trakya Türkleri üyesi “ABLA” ve “ABİCİKLER”,

siz çok gençsiniz, bugünkü ihmalciliğin getirdiklerini onbeş yirmi sene sonra karşılaşacağımız bazı utanç tablolarını gördükten sonra bu sözlerimizi anlayacaksınız tabii ki.

Ancak, vakit çok geç olmuş olacak çok bilen, çok boş konuşan “ABLA” ve “ ABİCİKLER”. Söylemesi bizden efendim.

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN ORTA EĞİTİMİNE GELİNCE

Geçen haftaki sohbetimizde sizlere azınlık ailesinin OSMANLI idaresinden bugüne kadar orta eğitimine kısaca değinmiştik.

Azınlık ailesi “ORTA EĞİTİMİNİN” şu anda sahip olduğu iki “ORTAOKUL” ve iki “LİSE” ile ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır.

Bu iki kurumumuzun nasıl çalışacağını ve hangi derslerin TÜRKÇE ve hangi derslerin RUMCA okutulacağını çok açık olarak kuruluş izinlerinde belirtmektedir.

Bu iki orta eğitim kurumumuz harfiyyen bu talimatlara uyarak programlarını tanzim ediyor ve eğitimine devam ediyorlar.

Ancak, orta eğitim kurumlarımız bazı dar düşünceliler, bir çok defa anlamsız davranarak problem çıkartmaktadırlar.

Bu puroblemlerin bir kısmı eğitimsel, bir kısmı da tekniktir.

Bu yıl 2015 – 2016 ders yılı için orta birinci sınıfta okumak isteyen azınlık öğrencilerine kendi anadillerinde eğitim yapan okullara devam edebilmeleri için bundan onbeş yıl önce kaldırılmış kura ile azınlık orta okullarına giriş usulü uygulanmak istendi.

Bu gayri insani uygulamayı azınlık, siyasi temsilcilerine iletti. Onlara da parlamentoda bulunan üç Türk milletvekilleri Dr. Mustafa Mustafa, Dr. Ayhan Karayusuf, eczacı Hüseyin Zeybek’e bildirdiler. Bu üç siyasi temsilcimiz Atina’da eğitim bakanına azınlık çocuklarına yapılan ayrımcılığı ilettiler. Eğitim Bakanı, Gümülcine’deki azınlık okulları genel müfettişine bu kuranın uygulanmaması talimatını vermiştir.

Geçen hafta dediğimiz gibi uzun tecrübemize dayanarak şunu söyledik. Bu kura faslı olayını 30 Haziran’a yani ortaokulların kapanacağı güne kadar bekleyelim görelim.

Neyse 30 Haziran geldi. Ortaokullarımız kapandı.

Ama “KURA”nın uygulanmayacağı yazılı bir şekilde bildirilmediği için biz taa Eylüle kadar hep tedirgin olacağız diyoruz çok sevgili milletvekillerine.

Ayrıca, altmış yılını siyaset bataklığının içinde olan ve tam sekiz defa ard – arda hiç aralıksız milletvekili seçilen Üstad NURİ efendi’nin ifade ettiği gibi siyasetçinin sözüne değil, yazılı imzalı belgesine güvenilir sözünü de unutmadığımızı hatırlatırız.

Rodop milletvekili Dr. Mustafa Mustafa, Rodop milletvekili Dr. Ayhan Karayusuf ve İskeçe milletvekili eczacı Hüseyin Zeybek’e kurayı temelden kaldırttıkları için değil, perdeledikleri için teşekkür ederiz.

Bu üç Türk milletvekiline ve İskeçe SİRİZA Yunanlı milletvekilinin bizim bu ciddi sorunumuza katılarak destek vermesine de teşekkür ederiz.
***
Evet, Batı Trakya Türklerinin kadar hep tedirgin olacağız diyoruz çok sevgili milletvekillerine.

İki “ORTA EĞİTİM” kurumunun başka bir çok iç sorunları ve hükümetten bir çok yasal istekleri mevcut. Onları da gelecek zaman içinde yazılı ve sözlü olarak ifade edeceğiz.

Son söz: Ümit edelim bugünlerde vatandaşı olduğumuz hükümetimizin başındaki kumpas yumağı selametle çözülür.

Biz de o zaman gönül ferahlığı ile diyeceğimizi diyeceğiz efendim.

Haftanın lafı:

“Hayat bir aynadır. Siz ona gülümserseniz, o da size gülümser.”

Başbakan sayın ÇİPRAS’a ithaf olunur…

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com