13-08-2015
LOZAN Barış Konferansı
Birinci, ikinci BALKAN SAVAŞLARI, birinci DÜNYA SAVAŞI ve YUNAN - TÜRK savaşından sonra kısaca bütün dünya ulusları “YETER” artık diyerek o devrin bütün “ GURURLU SAVAŞ PATRONLARINA” isyan ederek bundan tam 93 yıl evvel yani11922’de İSVİÇRE’nin LOZAN şehrinde anlaşmaları için bir konferans yapmalarını istemişlerdir.

Halklarının ciddi isyanı ve baskısı karşısında 93 yıldır yazıp, çizdiğimiz “LOZAN BARIŞ KONFERANSI” 20 Kasım 1922 Salı günü saat 16:00 da İsviçre’nin LOZAN şehri MONT BENON gazinosu salonunda açılmıştır.

Açılışı İsviçre Konfederasyonu Başkanı Mr. HAAB’ın özet olarak şu konuşması ile başlamıştır.
Bu tarihi açılış konuşmasının bundan önceki yıllar bütününü verdiğimiz için biz bu defa bu açılış nutkunun çok anlamlı son paragrafını bütün insanlığa ibret olmak üzere bir daha vermeyi uygun gördük.

Bu nutkun sonuç paragrafı şöyle:

“Dünyanın minnettarlığı ve insanlığın mutluluğu için çalışmış olmaktan doğan memnuniyet verici görüş, her yüksek hedefe ulaşmak için gerekli bir şart olan anlaşma ve soğuk kanlılığın mükafatını teşkil edecektir.

Dünkü düşmanların imanlarına beşik olan ve medeniyetlerine gıda teşkil eyleyen iki büyük din, insanlara en büyük faziletlerin anlaşma ve barışma olduğunu öğretmek görüşü üzerinde birleşmiştir.

Sayın Baylar:

Birkaç hafta sonra NOEL yortularını kutlayacağız. Bütün kalbimle temenni ederim ve şüphesiz milyonlarca insan aynı temenniye iştirak eder ki, çalışmalarınız sayesinde, şu büyük söz, o mutlu günde gerçekleşmiş olsun:

“YER YÜZÜNDE İYİ NİYETLİ KİMSELERE SELAM” diyor Mr. HAAB.

Evet bu nutuktan sonra başlayan “ LOZAN BARIŞ KONFERANSI” bir çok iniş çıkış ve kesintilerle 24 TEMMUZ 1923’te imzalanmıştır.

İlk imzalayan delege fotoğrafta gördüğünüz gibi T.C. Başdelegesi İSMET PAŞA olmuştur.

Bu gün biz mi ne diyoruz?

Gözlerimizden düşen iki damla göz yaşı ile 24 TEMMUZ’u kapatıyoruz.

“VATANLARI İÇİN ŞEHİT DÜŞENLERE’de ALLAHTAN GANİ GANİ RAHMET DİLİYORUZ.”

VE:

“YER YÜZÜNDE BÜTÜN İYİ NİYETLİ İNSANLARA SELAM.” Olsun diyoruz
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com