09-09-2015
ÇOK ÜZGÜNÜZ
Söylediklerimiz nazarı itibara alınmıyor

Muhterem hemşehrilerim;

Sohbetimizde Batı Trakya ve Balkanların 150 yıllık tarihini anımsatan bir “BELGE”yi sizlerle paylaşıyoruz.

Bu “BELGE” ile bütün bölgemize şu mesajı vererek bazı hatırlatmalar yaparak başlığımızda “ÜZGÜNÜZ” kelimesini niye kullandığımızı anlatmaya çalışacağız.
Geçmiş yazım süreci içinde belki bazı cümle ve kelimeleri kullanmış olabiliriz. Bunun için de peşinen mazur görülmemizi rica ederiz.

Efendim; Biz Batı Trakya Türkleri aşağı yukarı “BİRİNCİ BALKAN SAVAŞINDAN” bu yana bu bölgede “31 AĞUSTOS 1913’ten 26 veya 28 Ekim 1913” hariç hep “AZINLIK” olarak yaşadık ve yaşıyoruz.

Yani “AZINLIK” olarak yaşamanın ne demek olduğu iliğimize kemiğimize işlemiştir. Ayrıca çok açık olarak söyleyelim, dünyada dini, ırkı, rengi ne olursa olsun bütün “AKILLI” insanlara şunu da hatırlatıyoruz:

“ALLAH HİÇ KİMSE”ye “AZINLIK HAYATI YAŞATMASIN” çünkü o hayatın şerbetini tatmamış olanlar onun acısının ne olduğunu bilemezler diyoruz. Sohbetimizin başlığındaki “ÜZGÜNÜZ” kelimesine gelince: “EVET” Bize “KOYUNSUNUZ” dendiği halde “KOYUN” olarak da melemek için ona uygun bir usul ile “SES” çıkarmamız icab ediyor o da ancak: “ANADİLİMİZ”le olur. Peki “ANADİLİMİZİ” nerede nasıl öğreneceğiz.

Efendim, kendi okullarımızda olur bu iş değil mi?

Eee bunlar nasıl okullarmış. Yanda gördüğünüz “GÜMÜLCİNE RÜŞTİYESİ”nin “AHMET EFENDİ”ye verdiği tasdiknamede gördüğünüz gibi.

Peki bugün “ORTAOKULLARIMIZ” yok mu?

Var efendim. Biri Gümülcine’de “CELAL BAYAR ORTAOKULU” diğeri de İskeçe’de “MUZAFFER SALİHOĞLU GÜNDÜZLÜ ÖZEL AZINLIK ORTAOKULU”muz mevcut.

Bu duruma göre bugün niye “ÜZGÜNÜZ” diyoruz. efendim hemen söyliyelim. “KOYUN” Kabul edilen azınlık ailesi “KOYUN” olmaktan kurtulmak için çocuklarını diğer canlı varlıklar gibi okutarak “KOYUN” olmaktan kurtarmak istiyoruz.

Ve bugünkü iki azınlık “ORTAOKULU” binaları kafi gelmiyor. Onun için de gerek Gümülcine’de gerekse İskeçe’de buna bir çare arıyoruz. Bu ihtiyacın karşılanması için bütün Batı Trakya Türkleri azınlık yöneticileri az-çok bizi yöneten hükümet mensuplarına tabii daima yasal, mantık dahilinde ve bu bölgenin coğrafi yapısı ile iklim şartlarını da göz önüne alarak “ÜZÜNTÜMÜZÜ” kaldıracak bir “ÇÖZÜM” bekliyoruz, “KİRİYES” ve “KİRİYOSLARDAN”

Son söz mü?

Biz, akıllı hükümet ricaline “OKUMUŞ” insandan hiç kimseye zarar gelmez düşüncesindeyiz. Onun için de “BİZİM ÇOCUKLARIMIZ DA SİZİN ÇOCUKLARINIZ GİBİ OKUYUP ADAM OLSUN” diyoruz. EĞER MÜSAADE EDERSENİZ TABİ.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com