14-09-2015
SIĞIRLARIN NODÜLER EKZANTEMİ HASTALIĞI NEDİR (SIĞIR ÇİÇEĞİ)
Bugünlerde gündemi oluşturan ve özellikle Evros bölgesi çiftçilerin kapısında olan sığırların nodüler ekzantemi hastalığı hakkında bir yazı yazmak istedim.

Hastalık hakkında

İngilizcesi Lumpy Skin disease olarak bütün dünyada bilinen hastalığın tam Türkçe karşılığı Yumrulu deri hastalığı, veteriner hekimler ise hastalığı Sığırların Nodüler Ekzantemi ya da Sığı çiçeği olarak tanımlıyorken basın bu hastalığı Afrika hastalığı diye üreticilerin aklına yerleştirdi. Biz akılda kalıcı olması ve daha öncede koyun üreticilerin başına geldiği benzer hastalık olduğu için sığır çiçeği diyerek devam edebiliriz.

Sığır çiçeği kayıtlarda ilk olarak 1929 yılında Afrikanın Güney ülkelerinde çıktığı orada Mısır ve İsraile yayıldığı belirtiliyor. Etkeni koyun-keçi çiçek virusu ile aynı gruptan bir virustur. Virus ailesi Capripoxvirus olarak bilinir. Hastalık “ihbarı mecburi hastalıklar “ listesinde yer alır. Hastalık sığırlarda ciddi verim kayıplarına hatta ölümlere yol açar.

Bulaşma

Hastalık sokucu sineklerle bulaştırılır. Doğrudan temas da bulaşma yoludur. Ağız ve burundan gelen akıntılarla veya süt ile temas bulaşma kaynağı olabilirse de hastalığın sokucu, kan emici sineklerle bulaşması başlıca yayılma yoludur. Hastalığın yayılması %3-85 olarak bildirilmektedir. Ergin sığırlar biraz daha dayanıklı olup, buzağılar çok hassastırlar. Jersey ırkı sığırların ise, diğer ırklara göre daha hassas olduğu bilinmektedir.

Belirtiler

Kuluçka süresi 6-9 gündür. İlk olarak deri üzerinde şişlikler görülür, Baş, boyun, merme çevresi ve ayaklarda sert şişlikler kendini gösterir. Ayrıca, karaciğer, işkembe, dalak, akciğer ve sindirim yolunda bu şişkinliklerin aynısı oluşur. Sütün birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık ile kendini gösterir. Sığır çiçeği hastalığı, kurdeşen, deri tüberkülozu, nokra ve benzer deri hastalıklarıyla karışabilir. Hastalığın kesin teşhisi için bazı testlerin yapılması şarttır.

Tedavi

Hastalığın tedavisi yoktur. İkincil enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılabilir. Uzun bir süre içerisinde tedavi mümkündür. Buda zaman ve maddiyat gerektiren bir durumdur. Hastalıktan sadece korunmak için iki yöntem vardır. Birincisi sineklerle devamlı mücadele, ikincisi ise aşılamadır. Afrika ülkelerinin birçoğunda, Güney Afrika, Etiyopya, Mısır, Namibya, Kenya, Zimbabwe gibi ülkelerde aşısı vardır.

Sonuç

Hastalığın insana bulaşıp bulaşmayacağı hakkında kesin bir bilgi yok ama yine de patlamış şişliklerden gelen akıntılar, gerekse ağız, burun ve göz akıntılarından sakınmak, antiseptik, dezenfektan, deterjan kullanmayı ihmal etmemek gerekir. Önlemlere gelecek olursak burada üreticiden çok tarım ve hayvancılık bakanlığının hayvan nakillerinin kontrol altına almasını , karantina, temizlik, dezenfeksiyon, hastalıktan dolayı kesilen hayvanların imhası gibi önlemler ihmal edilmemeleridir.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com