14-09-2015
4 AĞUSTOS 1947
Muhterem hemşehrilerim;

Çidden bu hafta görsel ve yazılı basında okuduklarımızdan sonra canımız hangi konuda olursa olsun yazı yazmak istemiyordu.

Ancak, yanda okuduğunuz gibi, insanoğlu ne kadar zor durumda olursa olsun, hakkını korumasını, bilmelidir ve bu isteği doğal olarak karşılanmalıdır.
Ayrıca, günün durumuna göre talepler daima yasalar dahilinde aranmalıdır.
Yukarıdaki fikrimizi şunun için hatırlatıyoruz.

İnsanoğlu elbette yaşam süresince çeşitli engellerle karşılaşabilir. Bu engelleri aşmak için fert olarak da, kitle olarak da asla taşkınlığa vardırmamaya gayret etmelidir.

Yanda okuduğunuz makale Batı Trakya Türklerinin çok ama çok sıkıntılı bir sürecinde yaşadığı insanlık dışı muameleyi o zaman Yunan parlementosunda İskeçe milletvekili olan üstad NURİ efendi şimdi bu durumda olan kitle veya uluslara örnek olacak şekilde hem yöneticilerine hem de istek sahiplerine hak aramanın nasıl yapılacağını örnek olarak vermektedir.

Biz, bu şikayetname makalede hatırlatılanların o zaman bizzat içinde yaşadığımız için bu gün bu gibi olayları yaşayan insanoğluna mümküm olduğu kadar soğuk kanlı ve sabırlı olmalarını bir vazife olarak hatırlatırız.

Ecdadımız ne demiş? Dünyada en zor şey aile içi anlaşmazlıklarıdır.

***

Muhterem hemşehrilerim;

2015- 2016 ders yılı bugün başlamaktadır.

Bu ders yılında da azınlık eğitiminin perişan bir tablo içinde olduğunu görüyoruz ve yaşıyoruz.

Şu anda milletvekili seçimi süreci içinde olduğumuzu bildiğimiz için perişan eğitim ve öğretim tablomuz için seçimlerden sonra aynen üstad NURİ efendi TRAKYA gazetesin de 4 Ağustos 1947’de Azınlık ailesinin genel problemlerini “ALEV BACAYI SARDI” başlığı altında nasıl topladı ise biz de önümüzdeki süreçte bu günkü “ANA DİLİMİZ TÜRKÇE” nin ve “TÜRK” okullarının halini “VAY ANA DİLİMİZİN HALİ ve TÜRK OKULLARI” başlığı altında bir iki sohbetle sizlerle paylaşacağız diyoruz.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com