09-11-2015
4 TÜRK MİLLETVEKİLİ DE 31 MART 1946 Seçimlerinde ATİNA PARLAMENTOSUNA GÖNDERDİK
Muhterem hemşehrilerim;

Biz Batı Trakya Türkleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk defa 31 – MART 1946’da yapılan milletvekili seçimlerinde de “4 TÜRK MİLLETVEKİLİ”ni Atina Millet Meclisi’ne göndermiştik.

Kimleri ve hangi partilerden olduklarını mı soruyorsunuz?

İşte isim ve partileri:

Gümülcine’den:

Sofulis Partisinden:

Osman ÜSTÜNER
Hacı Ahmetoğlu HAFIZ FAİK

İskeçeden:

LİBERAL – VENİZELİST Partisinden
Osman NURİ efendi
(Üstad Nuri efendi)

Çiftçi ve Esnaf Partisinden:
Hüseyin ZEYBEK
(Büyük Hüseyin ZEYBEK)

Not: Bu partinin ne başkanı, ne de başka bir adayı milletvekili seçilememiştir. Büyük Hüseyin ZEYBEK bu küçük partiyi tek başına mecliste temsil etmiştir.

***

Bu seçimler “NİSPİ” seçim sistemi ile yapılmıştır. Onun için de bu seçime onlarla büyük – küçük parti katılmıştır.

***

Bu seçim sonunda kurulan meclisin ömrü 3 yıl, 9 ay, 5 gün sürmüştür.

***

Şunu bütün siyasilerimize hatırlatalım.

Yukarıdaki notlarımızda görüldüğü gibi, o siyasi sürecin “TÜRK MİLLETVEKİLLERİ” o devrenin getirdiği bütün sıkıntılara rağmen ayrı partilerden milletvekili oldukları halde, “ONLAR” azınlık ailesinin çok ve zor durumlarında sık sık bir araya gelip, hükümetten Batı Trakya Türkleri’nin problemlerinin çözülmesini ısrarla istemişlerdir...

***

Bir tarihi not:

Bilindiği gibi, Yunanistan 28 EKİM 1940’ta savaşa girmiştir.

8 Nisan 1941’de “HİTLER ALMAN ORDUSU” buralarını istila etmiştir.

21 Nisan 1941’de Almanlar buralarının yönetimini müttefiki “BULGAR” lara teslim etmişlerdir. Meriç nehrinin batı yakası hariç.

Bu zalim “BULGAR” idaresi 12 Eylül 1944’te sona ermiştir.

“BULGAR” idaresinden sonra bizim belleğimizde iz bırakan EAM “ETNİKOS APELEFTERİKOS METOPOS – MİLLİ KURTULUŞ CEPHESİ” idaresi “12 EYLÜL 1944’te başlamış ve 13 Mart 1945’te bütün bu EAM cılar, “Yani ANDARTLAR” silahlarını bırakarak kurdukları o geçici idareyi terk ederek dağlara çekilmişlerdir.

O E.A.M idaresinin yerini Atina hükümeti almıştır.

Atina hükümeti idaresi buraya yerleşir yerleşmez 28 Ocak 1945’te E.A.M. yönetiminin seçimle vakıflarımızı idare etmek için seçtiğimiz “ CEMAAT İDARESİ” ile “MÜFTÜLERİ” hemen azletmişlerdir...

Bu yeni Atina hükümeti de gelenek halinde ezelden beri uyguladıkları “TAYİNLİ CEMAAT HEYETLERİ” ve “TAYİNLİ MÜFTÜLER” sistemini unutmayarak tekrar uygulamaya koymuşlardır.
Şunu da ilave edelim. Atina hükümeti idaresinin Batı Trakya azınlık ailesi müesseselerine daima hükümete yakın azınlık fertlerini tayin ettiklerini elimizdeki arşivlerde görmekteyiz.

***

Demek ki 31 Mart 1946 seçimlerine genel çizgiler içinde kısa kısa verdiğimiz bu bilgiler çerçevesinde gidilmiştir.

Bu karışık süreç içinde, yani EAM idaresinin “1 EKİM 1944’te başlayıp “1 MART 1945’te” sona erdiği notunu da gördüğümüzü hatırlatalım.

***

Evet o zor süreçte “ATİNA PARLAMENTOSUNA GÖNDERDİĞİMİZ 4 TÜRK BATI TRAKYALI MİLLETVEKİLİ” büyüklerimiz, “1948”de Büyük Hüseyin ZEYBEK’İN” görülen lüzüm üzerine tek “OYU” ile “YUNANİSTANA HÜKÜMET de KURMUŞLARDIR”. Bu hükümete Hüseyin ZEYBEK hükümeti deniliyordu.
Bu muhterem “4 TÜRK MİLLETVEKİLİ” ağabeylerimiz 1950’de yapılan “CEMAAT SEÇİMİ YASASINI” söke söke bize bahışettiler.

Son söz mü?

Bu Batı Trakyalı “YUNAN VATANDAŞI TÜRK SÜRÜSÜ”; büyük bir onur ve güçle seçtiği ve “MİLLET MECLİSİNE GÖNDERDİĞİMİZ 4 TÜRK MİLLETVEKİLİ” kardeşlerimizden “VAKIFLARIMIZI İDARE EDECEK” BİR CEMAAT HEYETİ SEÇİMİ YASASI İSTEYELİM Mİ?
NE DERSİNİZ?
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com