16-11-2015
Çocuğumuzu ödüllendirirken nelere dikkat etmeliyiz?
Genellikle çocuklarda istenmeyen davranışlar görüldüğünde anne babalar hemen cezalandırmaya giderler. Fakat iyi davranışlar sergilendiğinde nedense her zaman çocuk takdir görmez. Bunun için de çocuğun olumlu davranışlarının ödüllendirilmesine bebeklikten itibaren başlamak doğrudur.

Bebek yaptığı her hareketten sonra annesinin yüzüne bakar. Eğer yaptığı davranış doğruysa anne ya da baba gülümseyerek onun hareketini onayladığını göstermelidir. Eğer bebek, yanlış bir harekette bulunmuşsa, mesela ellememesi gereken ona zarar verebilecek bir eşyayı ellemişse, anne baba kaşlarını çatarak ve başını sallayarak ya da sözleriyle bebeği uyarmalıdır. Bunun sonucunda da bebek, yaptığı bu hareketin yanlış olduğunu anlayarak, zamanla bu davranışından vazgeçecektir.

Çocukluk döneminde de yine aynı şekilde anne babanın davranışları, çocuğun hareketlerinin şekillenmesine yol açar. Çocuğu ödüllendirme şekli, çocuğun yaşı ve ailenin durumuna göre farklılık gösterir. En iyi ödüllendirme şekli, duygusal ödüllendirmelerdir. Anne baba genellikle çocuğa hediye almayı sanki en iyi ödüllendirme şekliymiş gibi görürler. Ancak bu şekilde, sürekli hediyeler alındığında gün gelir, çocuk en pahalı hediye ile bile mutlu olamaz. Dolayısıyla, en sağlıklı ödüllendirme şekli, anne babanın çocuğa sarılması, öpmesi, gezmeye götürmesi, en önemlisi de onu ne kadar çok sevdiklerini ve onunla gurur duyduklarını söyleyerek başarılarını takdir etmeleridir. Çok sık olmamak şartıyla hediyeler de alınabilir.

Bir çok aile, çocuklarına her istediği oyuncağı aldıklarını, hatta bir kaç oyuncak birden bile aldıklarını, ama yine de çocuğun daha fazlasını isteyerek, elindekilerle yetinmediğini söyler. Aslında çocuğu bu duruma düşüren kendilerinin yanlış davranışlarıdır. Çünkü çocuğa küçüklüğünden başlayarak kontrollü bir şekilde, abartılmadan alınan hediyelere ve oyuncaklara çocuk da alışarak daha fazlasını istemeyecektir. Çocuğu doyumsuz hale getiren, anne babanın yanlış tutumlarıdır. Her istediğini elde eden çocuk doyumsuz bir yetişkin adayıdır.
Büyüdüğünde mutsuz bir birey olacaktır. Bunun için de çocuklarımızı ödüllendirmemiz gerektiğinde, onları sevgiyle kucaklamamız çoğu zaman yeterli olacaktır. Bunun yanısıra zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayabilecek yeterli sayıda oyuncaklar alınabilir. Ayrıca çocuklar için en güzel ödül, aileyle birlikte geçirilecek mutlu oyun saatleri, birlikte yemek yemek, sinema, tiyatro gibi sosyal etkinliklere beraber gidebilmek kısacası kaliteli zaman geçirebilmektir.

Her zaman çocuğumuza sevgimizi gösterip, onunla iyi vakit geçirmeye çalışmak, anne baba olarak bizlerin görevidir. Ancak çocuk iyi şeyler yaptığında ödülü hakettiğinde ona yaklaşımımızın daha sıcak olması, onun da davranışlarının düzelmesi ve iyi yönde gelişebilmesi için bir vesile olacaktır.

Çocuğumuzun mutlu olabilmesi, özgüveninin gelişebilmesi ve başarılı bir birey olarak yetişebilmesi için, kendisinden hiç bir zaman sevgimizi esirgemeyelim. Ona ne kadar çok sevgi verebilirsek, ne kadar sıklıkla kendisini sevdiğimizi söyleyebilirsek, o kadar çok mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmiş oluruz.

Çocuğumuz için en güzel ödül “seni çok seviyorum” cümlesidir.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com