Necmi Hasanoğlu
OKU-YORUM
Yazarın Diğer Yazıları

14-06-2016
Çağrı

05-01-2016
Yüzyıl önce

14-12-2015
“Trakya’nın Serserileri”

12-10-2015
SYRİZA KİMİ TEMSİL EDİYOR?

05-10-2015
Çaresizliğin öğrenilebilirliği

04-07-2015
EVET Mİ HAYIR MI?

29-06-2015
Ve kale düştü...

21-06-2015
GREXIT Mİ YOKSA KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ MI?

20-05-2015
FUEN

20-05-2015
TUZ RUHU

29-04-2015
RUHLU - RUHSUZ

29-04-2015
Ruh...

14-03-2015
HALK SONUÇ BEKLİYOR

14-03-2015
HALEP ORDAYSA ARŞIN BURDA

14-03-2015
26 OCAK SABAHI

14-03-2015
DEMOKLES’İN KILICI

14-12-2015
“Trakya’nın Serserileri”
Sonunda bu da oldu. Yunanistan’da idari yolsuzluklar ve bürokrasinin hesap bilmezliğinden içine düştüğü mali krizden vatandaşın dikkatini uzaklaştırmak için oynanan oyunlardan biri de önceki gün DEB Partisi Genel Merkezine saldırı olarak karşımıza çıktı.

Atina, vatandaşının inançlarıyla oynayan, onları kandıran hatta aldatan bir siyasi yönetimle ülkeyi mali krizin daha da karanlık girdabına sokarken maalesef “faşist” metod ve usülleri kullanarak “cambaza bak” oyunu oymaya çalışıyor.

DEB Partisi’nin yeni Genel Merkezi’ne yönelik iğrenç ve menfur tasallut, kesinlikle “iktidarsız” Çipras hükümetinin kaderini “kripto faşistlerin” eline verdiğinin tipik göstergelerinden biri.

Batı Trakya Türkleri, son 90 yılı el altından kendisinin varlığına yönelik “tedhiş” ve “korkutma” ameliyeleriyle geçirdiğinden yapılanların ne anlama geldiğini çok bilecek kadar tecrübe sahibi.

“Trakyanın sahipleri” olarak ortaya çıkan ve mali krizden dolayı nedereyse ülkenin her sokağının köşesinde bulunabilecek işsizlerden en ucuz bir şekilde temin edilebilecek “serserilerden” medet ummak acziyetin ifadesinden başka nedir? Hele de toplumumuzun sembol ismi merhum Dr Sadık Ahmet’in katline yol açan hatırayı yaşatan aracının da buna alet edilmesi “suçüstü” dedirtiyor.

Batı Trakya Türkünün asra yaklaşan “azınlık” tecrübesi, bu tür meczupların kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatların “hatırasıyla” dolu. Bu coğrafyada Hıristiyan hemşehrilerimizi ajite etmeye çalışarak; dini duygularını istismar ederek asırlardır birlikte komşuluk eden bu insanlar arasına nifak sokmak ancak bu faşist insanlıktan nasipsiz zihniyetin işidir.

DEB Partisi Genel Merkezi’ne yönelik saldırı Batı Trakya Türklerinin siyasal sinir sistemine yönelik bir tasallut olması dolayısıyla olası beklenti “bir karşılık verilmesi” olmalıdır. Böylesi bir beklentiden umulan da Atina’nın mali buhrandan çıkamayan siyasal iktidarsızlığın vatandaşların dikkatinden kaçırılmasıdır. Zaten dünya bir “islamofobik” girdaba sokularak bulanık suda balık avlanılan bir süreçten geçerken Yunanistan’ın “ötekilerine” yönelik her hareket uluslararası dikkatten kaçacaktır.

Hükümetin 153 oyla geçirdiği son yeni mali önlemler, getirilen ve getirilecek vergiler dolayısıyla kitlesel sosyal tepkilerin önüne ancak böyle bir gündemle geçilebilir. Bu arada bütçedeki savunma giderlerindeki kesintiden dolayı hortumları kuruyanlar da “kesintinin yerine arttırıma gidilmeli” diyebilme hakkını da elde edeceklerdir.

Batı Trakya Türk toplumu teşkilatlarının sağduyulu açıklamaları haklı olarak faillerin derhal bulunarak cezalandırılmasını ve karanlık oyunlar peşinde koşanların akamete uğratılmasıdır. SİRİZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek ile Potami Rodop Milletvekili İlhan Ahmet’in açıklamaları toplumun sağduyusuna tercüman olurken, diğer Rodop mebuslardan en azından bu yazı kaleme alınana kadar toplumumuzun sağduyusuna tercüman olacak bir açıklama gelmemesini yadırgamamak mümkün değil. Daha nerede duracağını belirleyememekten mi yoksa başka saiklerle mi oylarını aldıkları vatandaşların en azından “psikolojilerini” bozma amacı güden bu “Trakya serserilerine” bir söz söyleme ihtiyacı duymamaktalar; merak konusu doğrusu. Bölgenin barışına katkı, aldıkları oyların karşılığıdır.

Batı Trakya’nın sözde sahipleri değil ama asırlardır bu topraklara terini, kanını akıtmış; emeğiyle göz nuruyla bu toprakları yurt yapmış gerçek sahipleri böyle “ayak lapırtısına pabuç bırakmayacak” kadar akla sahip çok şükür.

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com