31-10-2016
Et tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler
Et insan beslenmesi için çok önemli bir besindir. Bu yüzden mutlaka tüketilmesi gerekir. Bununla birlikte et üretiminde güvenlik önlemlerine dikkat edilmediğinde de insan sağlığına çok zarar verecek ve zehirlenmelere sebebiyet verebilecek bir gıdadır. Bu yüzden üretimi, halk ve toplum sağlığı açısından, mutlak kontrol gerektiren bir besindir.
Hayvanlardan insana geçen yaklaşık 200 çeşit hastalık olduğu göz önüne alınırsa, özellikle kurbanlıkların hijyenik bir ortamda kesilip, etlerin buzdolabında uygun bir sıcaklık ortamında saklanması, tüketilirken de iyi pişirilmesi gerekir.
Hayvanın kesimi sırasında kanının iyice akıtılması çok önemlidir. Hayvanın kanı ne kadar çok akıtılırsa etteki lezzet ve kalite de o oranda artar. Yani hayvan kesilir kesilmez hemen yüzme işlemine geçilmemeli, kanı iyice akıtılmalıdır.
Hayvanlar kesildikten sonra etinin hemen tüketilmesi de doğru değildir.
Bunun nedeni, etteki kaslar, belli bir süre sonra ete dönüşeceğinden, kesilen hayvanın eti en az kesildikten 12 saat sonra tüketilmelidir. Ayrıca etler buzdolabına tek porsiyonluk ambalajlar halinde saklanmalıdır. Dondurulmuş etin çözüldükten sonra bir kısmının kullanılarak diğerinin yeniden buzluğa konulması çok yanlıştır. Bu şekilde bir uygulama ile etler mikrop kapar ve insan sağlığına zarar verebilir. Ayrıca kurbanlık hayvanlar kesilirken yapışan kıllar mikrop üremesine, dolayısıyla etin bozulmasına neden olur.
Serbest kesilen hayvanın etinde (özellikle kurbanlık etlerde) sarılık ve kan pıhtısı, iç organlarında ise parazit görülmesi halinde mutlaka bir veteriner hekime başvurulması gerekir.
Özellikle çocukların gelişimi için et tüketimi çok daha önemlidir. Ancak çocuklara yedirilen etin çok iyi pişirilmesi gerekir. Ayrıca bir seferde çok aşırı et tüketimi sindirim sisteminde bozulmalara neden olabilir. Tüketimde mutlaka yeteri miktarda ve son kullanım tarihi geçmemiş ürünler ve menşei belli ürünler seçilmelidir.
Sakatatların tüketilmesinde de herhangi bir sorun olmaz…Sakatatların minareller açısından çok zengindir ancak bu tür ürünlerde su oranının yüksek olmasından dolayı çok kolay bozulduğu asla unutulmamalıdır. Tüketimlerinde hijyen mutlaka dikkate alınmalıdır.
Özellikle son günlerde gündemde olan et ürünlerindeki hileler göz önünde bulundurulduğunda, market raflarındaki hazır et ürünlerinin tüketilmesinde, tüketicinin son derece dikkatli olması gerekir. Mutlaka menşei belli ürünler tüketilirken, ürünlerin son kullanım tarihleri dikkatle incelenmelidir. Mümkün olduğu kadar tek hayvandan elde edilen ürünler tercih edilmeli, karışık hayvan etlerinin bir arada sunulduğu ürünler (tavuk-dana veya tavuk-hindi gibi) tercih edilmemelidir. Tüketici, hangi hayvanın etini tükettiğini mutlak surette bilme hakkına sahiptir. Ürün etiketlerinde mutlaka hayvan menşei belli, kesim yerleri ve tarihleri belli bilgiler bulunmalıdır. Aksi ürünler tercih edilmemelidir.
Hepinize sağlık dolu bir yaşam dilerim…


Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com