07-11-2016
Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinde dikkat edilmesi gerekenler
Bu haftaki konumuz, süt... Üretim hayvanlarımımızdan elde ettiğimiz sağlıklı sütlerin ve bu sütlerden üretilen süt ürünlerinin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi üzerine olacaktır.

Süt; dişi memeli hayvanların yeni doğurdukları yavrularını besleyebilmek üzere, süt bezlerinde hayvan türlerine göre farklı sürelerde salgılanan, içinde yavrunun kendi kendisini besleyecek bir duruma gelinceye kadar almak zorunda olduğu tüm besin maddelerini gerekli oranlarda bulunduran, porselen beyazı (beyaz-krem) renginde, kendine has tat ve kokusu olan bir sıvıdır. Süt, elde edildiği canlıya göre isimlendirilir. Örneğin; inek sütü, koyun sütü, manda sütü gibi. Süt teknolojisinde genellikle sadece "süt" denildiği zaman, inek sütü anlaşılır. Çünkü başta içme sütü olmak üzere birçok ürünün hammaddesi inek sütüdür. İnek sütünden başka bir süt söz konusu olduğu taktirde, elde edildiği canlı adı ile birlikte anılır.

Süt besleyici bir gıdadır. Süt diğer gıdalara oranla daha fazla yaşamsal besin öğeleri içerir. Bu besin öğeleri organizma tarafından Kolayca alınabilecek ve sindirilebilecek şekilde olup, organizmanın gelişebilmesi için gerekli olan organik ve anorganik maddelerden oluşur. Süt koruyucu bir gıdadır. Bileşimindeki maddeler ve özellikleri nedeniyle süt sadece temel besin maddesi olarak değil, aynı zamanda koruyucu (antikor) bir gıda olarak da kabul edilir.

Bu kadar özelliği olan sütün ve sütten üretilmiş diğer yan ürünleri tüketilmesi esnasında dikkat edilmesi birtakım hususlar kısaca şunlardır:

-Süt ve süt ürünleri satın alırken, ambalaj bilgilerinin yazılı olup olmadığı dikkat edilmelidir.

-Üretim veya ithalat tarihleri ve son kullanılma tarihleri kontrol edilmeli, kulanım tarihi geçmiş ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.

-Ambalajı bozulmuş, delik, şişmiş ürünler risk taşıyabileceğinden dolayı satın alınmamalıdır. Uygun saklanma ve ortam sıcaklıkları kontrol edilmelidir.

-Açıkta satılan sütlerde her zaman mikrop içerecekleri, hileli bazı unsurların kullanılabileceği hep hatırda tutulmalıdır.

-Süt ve süt ürünleri 0-4 cantigrad derecede muhafaza edilirler. Bundan farklı derecelerdeki bekleme yerlerinde risk unsurları oluşacağından, tüketilmemelidir.

-Bu tür gıdalar taze olarak tüketilmeli, daha sonar tüketilecek olanlar hızla soğutularak, buzdolabı şartlarında saklanmalıdır.

-Steril (UHT süt gibi) ve pastörize ürünler açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmeli ve kısa sürede tüketilmelidir. Bu ürünlerin buzdolaplarında saklanırken de ağızlarının kapalı olmalarına ve birbirleriyle temaslarının olması önlenmelidir.

-Süt ürünlerinin yüzeyinde renk değişiminin olmamasına, peynir salamura suyunun berrak olmasına ve sünmemesine, yoğurt yüzeyinde küf ve renk değişikliğiolamasına,0-4 derecede muhafaza edilmesine ve soğuk zincirin kırılmamasına, soğutucu depoların uygun şartlarda çalıştığından ve gıdaların hava akımına izin verecek şekilde depolandığından emin olunmalıdır…
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com